Rasedusaegsed uuringud

Lapseootel naisele ja kõhus kasvavale beebile on vajalikud mitmesugused uuringud. Lisaks saad tellida tasulise ultraheliuuringu koos pildi või videoga oma kasvavast lapsest.

Rasedusaegseid uuringuid viivad läbi ämmaemandad ja naistearstid regulaarsete vastuvõttude käigus. Uuringud toimuvad koostöös meie haigla rahvusvaheliselt tunnustatud kesklabori ja sünnituseelse osakonna spetsialistidega.

Sõeluuringud raseduse ajal

Raseduse ajal tehakse kõigile naistele vähemalt kaks ultraheliuuringut:

 • kuklavoldi mõõtmine raseduse 12.–13. nädalal
 • loote anatoomia uuring raseduse 20.–21.nädalal

Need uuringud on sulle tasuta. Meditsiinilise näidustuse korral tehakse sulle vajadusel veel
ultraheliuuringuid. Lisaks pakume ka omal soovil tehtavaid tasulisi ultraheliuuringuid.

I trimestri kombineeritud skriining

Ultraheliuuring + vereseerumi uuring

Raseduse 11.–12. + 6 nädalal tehakse sulle ultraheliuuring. Selle uuringu käigus mõõdetakse loote kuklapiirkonda (nn kuklavolt – nuchal translucency, NT). Selle suurenemisel on oluliselt tõusnud loote kromosoomihaiguse tõenäosus –  sel juhul on vajalik geneetiku konsultatsioon. Normaalne mõõtmise tulemus < 3,0 mm.

Raseduse 10. nädalal tuleb sul anda vereproov. Verest  määrame kahe markeri sisaldust (fb-hCG+papp-a). Saadud andmed sisestame spetsiaalsesse arvutiprogrammi ViewPoint, kuhu lisame veel etnilise päritolu, mitmes on sinu oodatav sünnitus, raseduse suuruse, kaalu, pikkuse, vanuse ning teised ohutegurid ja kaasuvad haigused.

Rasedusaegsed uuringud

II trimestri sõeluuringud

Vereseerumi uuring (kolmiktest ehk Triple-test)

Vajadusel tehakse sulle neljanda raseduskuu lõpul, 15.–17. rasedusnädal kolmiktesti uuring. Analüüs võimaldab hinnata loote kromosoomihaiguse tõenäosust (Downi või Edwardsi sündroom) ja üht arenguhäiret ehk seljaajusonga.

Testi tulemuse saad teada ühe nädala jooksul. Juhul kui test pole korras ja näitab kõrgenenud riski, anname sulle sellest infot telefoni teel. Kui test on korras ja näitab madalat riski, saad tulemuse teada naistearsti või ämmaemanda korralisel vastuvõtul.

Madalat riski näitav testi tulemus tähendab, et tõenäosus sünnitada haiget last pole tavalisest suurem ja täiendavaid uuringuid pole vaja. Kõrgenenud riski näitav testi tulemus tähendab, et võimalus haige lapse sünniks on tavalisest suurem, kuid ei pruugi seda veel tähendada. Pakume naisele täiendavaid uuringuid.

Loote anatoomia uuring

Uuringul kasutame 3D-, 4D-ultrahelitehnikat. Vaatleme, kas lapse siseelundites või kehaosades esineb nähtavaid kõrvalekaldeid, kas lootevett on piisavalt, kus asub platsenta. Lapse mõõtude järgi määrame raseduse kestuse ja sünnituse tähtaja täpsusega 1,5–2 nädalat. Uuring kestab 20 minutit. Lapse soo nägemine sõltub lapse asendist.

Tasulised uuringud

       Ultraheliuuring omal soovil: pilt või video lootest 3D aparaadil

 • Ultraheliuuringut tehakse patsiendi omal soovil, ilma meditsiiniliste näidustusteta.
 • Parim aeg uuringuks on raseduse 24.–32. nädalavahel, sest siis on emakaõõnes piisavalt lootevett ja laps ei asu enam vaagnas.
 • Võib juhtuda, et lapse või platsenta asendi tõttu on pildi saamine oluliselt raskendatud või lausa võimatu.
 • Uuringu hind koos pildiseeriaga on 38 eurot.
 • Uuringu hind koos salvestusega DVD-le on 58 eurot.

Raseda soovil on võimalik määrata erinevaid markereid:

        I trimestri markerid

 • Määrame raseduse 12.–13. nädalal.
 • Lisaks kuklavoldile uurime loote täiendavaid kromosoomihaiguste markereid: ninaluud, trikuspidaalklapi ja veenijuha verevoolu, näonurka. Mõnikord õnnestub uuringul määrata ka lapse sugu.
 • Uuringu hind on 38 eurot.

        II trimestri markerid

 • Määrame raseduse 15.–16. nädalal kromosoomihaiguste markerid piiripealse kaksik- või kolmiktesti korral. Need on nn väikesed markerid: loote peakuju, südamelihase, ajuvatsakeste veresoontepõimiku, neerude, soolestiku ja luustiku iseärasused. Uuringu käigus näeb enamasti ka lapse sugu.
 • Uuringu hind on 38 eurot.

Kõikidele uuringutele registreerumine tel 1900. Info vastuvõtuaegade ja hindade kohta tel 1900.

Ultrahelikabinetid asuvad Ravi tn 18 naistekliinikus. Täpsem informatsioon naistekliiniku registratuurist või ämmaemandalt.