Vähiravi võimalused Ida-Tallinna Keskhaiglas

Ida-Tallinna Keskhaiglas on olemas parimad võimalused pahaloomuliste kasvajate multidistsiplinaarseks diagnostikaks ja raviks. Ravime erinevate organsüsteemide kasvajaid: seedetrakti kasvajad, nahakasvajad ja melanoom, pehmete kudede kasvajad, endokriinsüsteemi organite (näärmete) kasvajad, rinnakasvajad, uroloogilised kasvajad, luukoe kasvajad, günekoloogilised kasvajad, silmakasvajad. Tegeleme erinevate vähipaikmete kirurgilise ravi, süsteemse ravi, taastusravi ja õendusabi osutamisega.


Pahaloomulise kasvaja diagnoosimine ja raviplaani koostamine

Pahaloomulise kasvaja kahtlusega patsientidele on kättesaadavuse parandamiseks tagatud kiire ja vahetu pääs vastava erialaspetsialisti vastuvõtule (nt kirurg, gastroenteroloog, günekoloog). Pahaloomulise kasvaja kahtlusega ja pahaloomulise kasvajaga  patsientidele on meie haiglas eraldi järjekord, need patsiendid saama erialaspetsialisti vastuvõtule kahe nädala jooksul. Palume patsientidele anda saatekiri (eelistatult digitaalne), kus suunamise põhjenduses (mitte ainult diagnoosi väljal, sest seda klienditeenindaja ei näe) oleks ka viide kasvajale, vähikahtlusele, vähile. See võimaldab klienditeenindajal leida patsiendile õige aeg.

Vähi leviku ulatuse täpne määratlemine on eelduseks edasisele haiguse käsitlemisele, nii ravimeetodi valikule kui ka ravi efektiivsuse hindamisele, prognoosile kui ka ravi lõpetamise otsusele. Ida-Tallinna Keskhaiglas on olemas kõik võimalused (seadmed ja koolitatud personal) pahaloomulise kasvajate paikmepõhiseks diagnoosimiseks.

Patsiendile raviplaani koostamine ja muutmine toimub multidistsiplinaarses  onkoloogilises konsiiliumis, kuhu suunab patsiendi tema raviarst. Kogu informatsiooni haiguse diagnoosimise ja ravivõimaluste kohta saab patsient oma raviarstilt.


Pahaloomuliste kasvajate ravivõimalused

Pahaloomuliste kasvajate ravi koosneb erinevatest raviviisidest ja nende kombineerimisest. Pahaloomulise kasvaja kirurgilist ravi teostame vastavalt kasvaja paikmele kirurgiakliinikus, naistekliinikus või silmakliinikus. Kirurgilise ravi osas on võimalused erinevate vähipaikmete radikaalseks ja palliatiivseks raviks erinevate meetoditega.  Kirurgid on spetsialiseerunud erinevate organsüsteemite kasvajate opereerimisele. Erinevate kliinikute koostöös kasutatakse seedetrakti ja günekoloogiliste kasvajate raviks kombineeritult kirurgia ja operatsiooniaegse keemiaravi võimalusi.

Pahaloomuliste kasvajate medikamentoosne süsteemne ravi toimub onkoloogiakeskuses. Süsteemset kasvajavastast ravi teeme iseseisva ravimeetodina nii tervendaval kui ka palliatiivsel (elukvaliteedi parandamise) eesmärgil või vähiravi ühe osana, kas enne või peale radikaalset ravi (kirurgiline või kiiritusravi). Medikamentoosselt ravitakse kõiki täiskasvanute kasvajapaikmeid, välja arvatud hematoloogilised kasvajad.  Onkoloogiakeskuses on loodud tingimused pahaloomuliste kasvajate süsteemseks raviks nii statsionaaris, päevaravis kui ka ambulatoorselt.  Kuidas patsiendi ravi korraldatakse, oleneb raviskeemist ja ravi eesmärgist ning seda selgitab täpsemalt onkoloog.

Ida-Tallinna Keskhaiglas teostatakse lokaalset kiiritusravi silmakasvajatele ning nukleaarmeditsiinikeskuses teostatakse kilpnäärmevähi radiojoodravi. Väliskiiritusravi vajavate patsientide osas teeme koostööd piirkondlike haiglatega. Kiiritusravile suunamine toimub onkoloogilise konsiiliumi otsusega.

Haiglas on tagatud ööpäevane erakorraline abi kõikidele vähihaigetele, sh valveonkoloogi konsultatsioon. Ida-Tallinna Keskhaiglas on võimalik ravida vähiravist või kasvajast tingitud tüsistusi, tagatud on kõrgeima astme intensiivravi.

Haigusest või vähiravist tingitud funktsioonihäirete taastamiseks või olemasolevate funktsioonide säilitamiseks teeme koostööd haigla taastusravispetsialistidega. Kui haigus on kaugele arenenud ja aktiivne vähivastane ravi enam ei aita, on patsiendile tagatud toetusravi võimalused, et aidata hoida haigusest tingitud sümptomeid kontrolli alla ning parandada elukvaliteeti. Onkoloogiakeskuses on patsientidel ja nende pereliikmetel võimalik pöörduda valuraviarsti, psühholoogi ja palliatiivravi õde-nõustaja vastuvõtule, saada sotsiaaltöötaja konsultatsiooni.  

Kui patsient vajab mingis ravietapis või onkospetsiifilise ravi lõpetamisel õendusabi, on võimalik patsient suunata koduõendusteenusele. Koduõde saab teha mitmeid arsti poolt määratud protseduure ja õendustoiminguid. Kui patsiendi hooldusvajadus on pidev ja terviseseisundist tingitud probleemide käsitlemine ei ole kodustes tingimustes võimalik või patsient on jõudnud haiguse terminaalsesse faasi, saab raviarst patsiendi suunata õendus- ja hooldusabikliinikusse statsionaarsele õendusabiteenusele või hospiitsi.  Õendus- ja hooldusabikliinikus on tagatud ööpäevaringne õendusabi osutamine, samuti on vajadusel tagatud arsti konsultatsioon.


Onkogünekoloogiline vastuvőtt

Meie haiglas on võimalik kasvajahaigeid uurida ja ravida kõigi kaasaegses onkoloogias kasutatavate meetoditega. Kiirema vastuvõtuaja saamiseks on vajalik saatekiri – palume märkida saatekirjale diagnoos D39 (naissuguelundite ebaselge olemusega kasvaja) ja suunamise põhjendamises viide kasvajale, antud diagnoosiga saab CITO vastuvõtuaja nädala jooksul.

Rinna tervise kabinet – mammoloogiline vastuvõtt – asub Magdaleena polikliinikus, Pärnu mnt 104,  kab MD0115 ja MD0138.  Rinnauuringut viivad läbi kogenud naistearstid ja ämmaemandad. Rinnakabinetti peab kindlasti pöörduma siis, kui patsient tunneb rinnas tükke, sõlmi, mügarikke või teisi muutusi. Vajadusel suunatakse patsient kiiresti lisauuringutele. Rinnavähi korral läbib patsient onkoloogilise konsiiliumi ja saab ravi (sh kirurgilise-, keemia- ja/või kiiritusravi). Rinnakabinetis saab abi ja õpetust ka rindade iseseisvaks kontrolliks. Saatekirja vaja ei ole. Kasvaja kahtluse korral palume rinna tervise kabinetti vastuvõtuaja broneerimiseks saata e-kiri aadressil rind[A]itk.ee või helistada sekretäri telefonil 620 7155.

Emakakaelavähi varajane avastamine

Emakakaelavähi varaseks avastamiseks võetakse PAP-analüüs – günekoloogiline tsütoloogia analüüs emakakaelalt. PAP-analüüsi kasutatakse emakakaelavähi ja vähieelsete seisundite avastamiseks ja ennetamiseks. Saatekirja vaja ei ole. Järjekordi ei ole.


Patsiendid saavad onkogünekoloogilisele vastuvõtule, PAP-analüüsile ja rinna tervise kabinetti vastuvõtuaja broneerida kõnekeskuse telefonil 666 1900 või registratuurides.


Head perearstid!

Haigla infosüsteemi e-konsultatsiooni lahenduse tööle rakendumiseni oleme loonud võimaluse saada senisest hõlpsamalt ühendust haigla arstidega ning broneerida vajadusel vastuvõtuaeg.

Juhul kui Teil on küsimus, mis vajab eriarsti konsultatsiooni, võtke palun meiega ühendust:

Meie arst võtab Teiega ise ühendust. Tagasiside andmiseks palume lisada e-kirjale oma kontakttelefon.