Allergoloogia-immunoloogia keskus

Kliinilise Immunoloogia ja Allergoloogia Polikliinikus tegeletakse erinevate immuunsüsteemi häirete, sealhulgas allergiahaiguste ja immuunpuudulikkuse, diagnostika ja raviga. Oleme ainus allergoloogia-immunoloogia erialaüksus kogu Eestis, hetkel töötavad Eestis vaid meie keskuses litsenseeritud allergoloog-immunoloogid ning lisaks ka lasteallergoloog.

Vastuvõtule pöördumine läbi e-konsultatsiooni (perearsti poolt on vajalik vormistada e-konsultatsiooni saatekiri allergoloogia-immunoloogia erialale).

Kliinilise Immunoloogia ja Allergoloogia Polikliinikus tegeletakse erinevate immuunsüsteemi häirete, sealhulgas allergiahaiguste ja immuunpuudulikkuse, diagnostika ja raviga. Oleme ainus allergoloogia-immunoloogia erialaüksus kogu Eestis, hetkel töötavad Eestis vaid meie keskuses litsenseeritud allergoloog-immunoloogid ning lisaks ka lasteallergoloog.

Meie eesmärgiks on tagada nii allergiaga kui ka primaarse immuunpuudulikkusega patsientidele parim tõenduspõhine ja kompleksne ravi Eestis. Meile on oodatud vastuvõtule nii lapsed kui täiskasvanud.

Nii allergoloog-immunoloogi kui lasteallergoloogi vastuvõtule saab läbi e-konsultatsiooni (perearsti poolt on vajalik vormistada e-konsultatsiooni saatekiri allergoloogia-immunoloogia erialale).
Allergiahaiguste diagnostika ja ravi

Meie juurde on oodatud lapsed ja täiskasvanud, kellel on juba diagnoositud või kahlustatakse mõnda allergilist haigust. Meil diagnoositakse, ravitakse ja nõustatakse allergilise nohu, astma, allergiliste nahalöövete, urtikaaria ning toiduallergia ja/või talumatusega lapsi ja täiskasvanuid. Meil uuritakse patsiente ka erinevate ravimallergiate suhtes ning võimalusel taastame taluvuse allergiat põhjustanud ravimite suhtes.

Allergiahaiguste põhjustajate leidmiseks kasutame nii nahatorketeste, epikutaanteste (ehk aplikatsioonteste), kui ka vereanalüüsist spetsiifiliste antikehade määramist. Kopsumahu ning hingamisteede läbitavuse hindamiseks forsseeritud hingamisel kasutame spirograafiat ning hingamisteede allergilise põletiku hindamiseks kasutame fraktsioneeritud lämmastikoksiidi sisalduse määramist väljahingatavas õhus (FeNO).

Meil on ka aastatepikkune allergeenspetsiifilise immuunravi kogemus õietolmu-  ja olmetolmulestaallergiaga patsientide raviks. Lisaks teostame immuunravi ka putukamürgi allergeenide suhtes. Allergeenspetsiifiline immuunravi on tänapäeval ainus haiguse kulgu modifitseeriv ravi, mis põhjustab tolerantsuse tekke allergiat põhjustanud allergeeni suhtes. Allergeenspetsiifilist immuunravi teostame nii lastele kui täiskasvanutele.

Allergiahaigustega patsiente nõustavad:

 • lasteallergoloog dr Triine Annus (nõustab lapsi)
 • allergoloog-immunoloogid dr Krista Ress ja dr Mare Suigom (nõustavad lapsi ja täiskvanuid).

Allergiauuringutele tulles on soovitatav võimalusel (kui kaebused ei ole väga tugevad) mitte kasutada 5–10 päeva enne vastuvõtule tulekut antihistamiinseid ravimeid ning 6 tundi enne vastuvõtule tulekut lühitoimelisi bronhilõõgasteid (nt salbutamool). Soovitatav on 4–6 tundi enne vastuvõttu vältida ka ergutavate jookide tarbimist (koolajoogid, kohv jne).

 

Primaarne immuunpuudulikkus

Üheks polikliiniku eesmärgiks on primaarse immuunpuudulikkusega patsientide varaseim võimalik diagnoosimine ja kompleksne ravi.

Alates 2011. aastast on Ida-Tallinna Keskhaigla  ainukese immuunpuudulikkuse diagnostikale ja ravile pühendatud keskusena Eestis Jeffrey Modell Foundation diagnostika ja uuringukeskus. Meie keskuses diagnoosivad, ravivad ja nõustavad immuunpuudulikkusega või immuunpuudulikkuse kahtlusega lapsi ja täiskasvanuid selleks süvendatud väljaõppe saanud allergooloog-immunoloogid. Immuunpuudulikkuste ravis rakendame kaasaegseid diagnostika ja ravimeetodeid ning harvemesinevate vormide korral kaasame vajadusel ka spetsialiste väliskeskusest.

Primaarse immuunpuudulikkuse (PID) korral esineb kaasasündinud geneetilise defekti tõttu mõne immuunsüsteemi osa puudulikkus või funktsiooni häire. PID võib avalduda näiteks ebatavalise haigustekitaja, ebatavalise haiguskulu või -kestusega infektsioonidena või hoopis ebataavaliselt sageli korduvate infektsioonidena.

Kui patsiendil esineb kaks või enam välja toodud ohumärki, soovitame konsulteerida primaarse immuunpuudulikkuse spetsialistiga (allergoloog-immunoloogiga): [Kliki pildil]

 • Neli või enam ägedat keskkõrvapõletikku aastas
 • Kaks või enam ägedat põskkoopa põletikku aastas
 • Kaks või enam kuud antibiootikumravi olulise efektita
 • Kaks või enam kopsupõletikku aastas
 • Kasvu- ja kaaluiibe puudulikkus lapsel
 • Korduvad sügavad naha- või siseorganite mädapõletikud
 • Pidev seeninfektsioon suus või nahal
 • Infektsioonide kontrollimiseks vajalik ravi veenisiseste antibiootikumidega
 • Kaks või enam invasiivset infektsiooni, sealhulgas septitseemia
 • Immuunpuudulikkuse esinemine perekonnas

Immuunpuudulikkusega või immuunpuudulikkuse kahtlusega lapsi ja täiskasvanuid nõustavad allergoloog-immunoloogid:

 • dr Krista Ress 
 • dr Mare Suigom

 

Asukoht ja kontaktid

Allergoloog-immunoloogi, lasteallergoloogi ja allergoloogia-immunoloogia õe vastuvõtud toimuvad Ida-Tallinna Keskhaigla Magdaleena üksuses.

Info telefonil: 666 1900.

Krista Ress

Keskuse juhataja

tel: 606 7845