4Kscore test agressiivse eesnäärmevähi riski hindamiseks

4Kscore on veretest, mis võimaldab hinnata suure progressiooniriski eesnäärmevähi olemasolu tõenäosust enne biopsiat.

Hetkel põhineb eesnäärmevähi riski hindamine PSA testil, mis on aga kahjuks väheinformatiivne, kuna PSA tase võib olla tõusnud ka muude eesnäärme probleemide puhul. Seetõttu ollakse sageli sunnitud tegema eesnäärme biopsiaid meestele, kellel tegelikult puudub selleks vajadus.

4Kscore test annab patsiendile ja arstile võimaluse hinnata agressiivse eesnäärmevähi riski enne biopsiat. Test annab patsiendi seisundile individuaalse riskihinnangu, näidates agressiivse eesnäärmevähi leidmise tõenäosust, kui patsiendile tehtaks biopsia. Tulemus annab lisainfot otsustamiseks, kas jätta patsient jälgimisele või jätkata kõrge riski puhul eesnäärme biopsiaga. 4Kscore testi tulemused on näidanud võimalikku biopsiate ärajätmist 36% juhtudest.

Uuringute käigus on leitud, et lisaks patsiendi hetkeseisundile hindamisele võimaldavad tulemused ennustada ka metastaseerunud vähi riski 15 aasta perspektiivis. Näiteks 60 - aastastel meestel, PSA tasemega ≥ 3, oli madala 4Kscore tulemuse puhul väiksem kui 1% tõenäosus metastaseerunud vähi tekkeks. Suurema kui 7,5% 4Kscore tulemuse korral oli metastaseerunud vähi tõenäosus samas ligi 10%.

4KScore test on tasuline uuring, mille hind on 380 eurot.

Uuringu tegemiseks tuleb pöörduda uroloogi vastuvõtule, kes otsustab uuringu tegemise vajalikkuse.

Loe täpsemalt SIIT