Munarakkude hankimine, külmutamine ja säilitamine

Infomaterjali eesmärk on anda ülevaade munarakkude külmutamisest kui ühest viljakuse säilitamise võimalusest, munasarjade punktsiooniks ettevalmistava ravi olemusest, munarakkude  hankimisest ja säilitamisest ning munasarjade punktsiooni võimalikest kõrvaltoimetest ja tüsistustest. 
 

Üldinfo

Munarakkude külmutamiseks registreerige end klienditeeninduse telefonil 666 1900 viljatusravikeskuse naistearsti vastuvõtule. Vastuvõtule saatekirja ei ole vaja. Munarakkude hankimine, külmutamine ja säilitamine on  tasuline teenus. Hindade kohta leiate infot AS Ida-Tallinna Keskhaigla kodulehelt www.itk.ee 
 

Munarakkude külmutamise ja säilitamise põhjused

Munarakke külmutatakse ja säilitatakse erinevatel meditsiinilistel ja sotsiaalsetel põhjustel. Munarakkude külmutamine ja säilitamine meditsiinilistel näidustustel on soovitatav, kui haigus või selle ravi kahjustab oluliselt viljakust (nt raske endometrioos, immuunhaigused, keemiaravi pahaloomuliste kasvajate korral, ulatuslikud munasarjade operatsioonid jm). Ravi järel on naisel võimalus hiljem kasutada säilitatud munarakke kehavälise viljastamise (ICSI – intratsüto-plasmaatiline sperma injektsioon) protseduuril. Sotsiaalsetel põhjustel on levinud suundumus lapsesaamine edasi lükata vanemasse ikka; selle  põhjuseks on karjäär, finantsolukord, sobiva partneri puudumine jms. Teades, et viljakus langeb alates 32. eluaastast, soovitatakse sotsiaalsetel põhjustel munarakud külmutada enne 35. eluaastat. 
 

Ravi ja kõrvaltoimed

 
Oluline on teada, et külmutatud munarakkude kasutamine kehaväliseks viljastamiseks ei garanteeri rasestumist ja elussündi. Rasestumine ja elus lapse sünd sõltuvad paljudest teguritest: munasarjade punktsiooni käigus saadud munarakkude arv, munarakkude ülessulatamisel nende viljastamise ja viljastumise edukus (mõlemad on seotud naise vanusega, aga ka muude teguritega), siirdamiseks sobilike embrüote arv jt.
Munasarjade punktsiooniks ettevalmistus
 
Enne munasarjade stimuleerimise alustamist hindab arst Teie terviseseisundit, võimalike nakkushaiguste olemasolu suguteedes, hormoonide taset ja viirushaiguste esinemist veres.
Menstruatsioonitsükli jooksul vabaneb naisel iga kuu munasarjades üks kuni kaks munarakku. 
Munasarjade punktsiooniks ettevalmistava ravi eesmärgiks on ühe menstruatsioonitsükli jooksul paljude munarakkude üheaegne valmimine. Selleks tuleb 10–15 päeva jooksul kasutada munasarjade tööd stimuleerivaid ravimeid – gonadotropiine – suuremas doosis, kui neid naise ajuripatsis toodetakse. Ravimeid manustatakse süstimise teel. Enne ettevalmistava ravi alustamist õpetatakse Teid iseseisvalt ravimeid süstima.
Folliikulite (vedelikuga põiekesed, mille sees on munarakud) arengut munasarjades hinnatakse ultraheliuuringul ja verest hormoonide taseme määramisega. Punktsiooniks ettevalmistuse käigus tuleb Teil käia 2 kuni 3 korda arsti vastuvõtul.
32–38 tundi enne munasarjade punktsiooni tuleb süstida ravimit, mis käivitab munarakkude lõpliku küpsemise. 
 
Kui munarakud on munasarjades jõudnud viljastumisvõimelisse staadiumi, siis toimub nende  hankimine munasarjast punktsiooni teel. 
 

Munasarjade punktsioon, munarakkude külmutamine

Munasarjade punktsiooni(munarakkude hankimine) käigus aspireeritakse ultraheli kontrolli all nõela abil läbi tupe seina folliikulitest välja follikulaarvedelik, milles on munarakud. Kõik küpsed folliikulid aspireeritakse tühjaks ning kohe seejärel eraldatakse munarakud (munarakkude hankimine). Punktsioon toimub üldnarkoosis ja kestab 10–30 minutit. Narkoosi tõttu ei tohi Te punktsiooni toimumise päeva hommikul juua ega süüa. Narkoos on veenisisene ja kestab täpselt seni, kuni toimub punktsioon. Pärast seda jääte viljatusravikeskusesse paariks tunniks jälgimisele. 
Punktsiooni käigus kogutud ja laboriarsti poolt selekteeritud hea kvaliteediga munarakud külmutatakse vitrifitseerimise („ülikiire külmutamine“) teel viljatusravikeskuse laboris mõne tunni jooksul ja asetatakse vedela lämmastiku keskkonda -196 °C. Ebaküpseid munarakke kasvatatakse kehaväliselt, kuni on saavutatud kunstlikuks viljastamiseks (in vitro) sobivad munarakud, mis selekteeritakse ja seejärel külmutatakse. Ei ole garantiid, et kõik Teie ebaküpsed munarakud saavutavad kasvatamise teel külmutamiseks sobiva munaraku staadiumi.  Munarakud, mis ei ole külmutamiseks sobivad, hävitatakse. Munarakkude ülessulatamisel ei saa garanteerida kõikide munarakkude elujõulisust. Ülessulatatud munarakkude viljastamiseks kasutatakse ICSI meetodit, mis tähendab seemneraku süstimist igasse elujõulisesse munarakku. ICSI meetod ei garanteeri ülessulatatud munarakkude edukat viljastamist ja viljastumist ning ülessulatatud ja viljastatud munarakud ei garanteeri normaalset embrüo arengut, rasedust ja elussündi.
 

Munarakkude säilitamine

Munarakkude säilitamiseks annate Te allkirjastatud nõusoleku bioloogilise materjali säilitamiseks. Munarakke on võimalik AS Ida-Tallinna Keskhaiglas säilitada maksimaalselt 12 aastat.
Ravi kõrvaltoimed ja tüsistused
 
Munasarjadesse tekib palju folliikuleid  ja üksikutel patsientidel võib pärast munasarjade punkteerimist ravi kõrvaltoimena tekkida munasarjade hüperstimulatsiooni sündroom (OHSS).  Sel juhul reageerivad munasarjad ravile ettearvamatult aktiivselt ning tagajärjeks on rakumembraanide kahjustus organismis. Sümptomiteks on kõhuvalu, kõhupuhitus, surumistunne maopiirkonnas ja pärasooles, iiveldus. Selliste kaebuste ilmnemise korral tuleb kohe teavitada raviarsti või pöörduda naistekliiniku erakorralisse vastuvõttu. Vahel vajab selline seisund haiglaravi. Vaatamata sellele, et OHSSi tekkimist on tänapäeval  võimalik  ravimitega peaaegu vältida, esineb üksikutel patsientidel seda siiski.
Väga harva võib munasarjade punktsiooni tüsistusena tekkida verejooks (tupest või kõhuõõnde). Selline tüsistus võib tekkida punktsiooni käigus, kui vigastatakse veresoont. Vähene veritsus tupest on tavapärane. Väga harva võib ette tulla põletikulisi tüsistusi.
Meditsiinilises teaduskirjanduses on kirjeldatud ka trombootilisi tüsistusi; suurem tõenäosus nende tekkeks on OHSSi korral.
 

Protseduuri tegemiseks nõusoleku andmine

Viljatusravikeskuse arst ja/või ämmaemand selgitavad Teile munarakkude hankimise eelse  ravi olemust ja vajalikkust, viljakust säilitava ravi edukust, maksumust, protseduuri läbiviimisega kaasnevaid võimalikke kõrvaltoimeid ja tüsistusi. Nõustamise järel tuleb Teil anda allkirjastatud nõusolek  munarakkude hankimiseks ja külmutamiseks. 
 
Kui Teil on küsimusi või soovite lisateavet munarakkude hankimise, külmutamise ja säilitamise kohta, palume helistada viljatusravikeskuse infotelefonil 5919 8395 (E–R 8.00–15.00).
 
 
 
ITK 819
Kinnitatud AS ITK ravikvaliteedi komisjoni 10.10.2018 otsusega (protokoll nr 14-18)