Vaegnägijatele
Registratuur:

Katarakti ehk hallkae operatsioon

Katarakt ehk hallkae tähendab silmaläätse hägustumist. Seda võivad põhjustada mitmed tegurid, nagu traumad, üldhaigused (diabeet) või muud silmahaigused. Katarakt võib olla ka kaasa sündinud. Kõige sagedamini on aga katarakti teke seotud vanusest tingitud ainevahetushäiretega, mille olemus pole tänapäeval Iõplikult selge. Seetõttu ei tunta veel ka ühtegi ravimit, mille puhul oleks tõestatud katarakti ära hoidev või raviv toime. Seni on katarakti ainsaks tõhusaks raviks operatsioon. Katarakt on kõige levinum silmahaigus ja selle operatsioon vastavalt kõige sagedasem operatsioon silmakirurgias. 

Silmaläätse hägustumine on järkjärguline protsess. Algstaadiumis ei pruugi see nägemist oluliselt häiridagi. Kas ja millal operatsiooni teostada, on tänapäeval valdavalt patsiendi elukvaliteedi küsimus. See tähendab, et patsient peab hindama, kui palju hallkae tema elulisi funktsioone häirib. Arst selgitab patsiendile operatsiooni perspektiivi ja riske ning patsient peab ise otsustama, kas ta soovib operatsiooni teostamist. Tänapäevane katarakti operatsioon tähendab silmaläätse eemaldamist ja selle asendamist kunstläätsega, mis ei vanane. Üldiselt asetatakse kunstlääts patsiendi enda Iäätse ,,kapslikotti”. Pärast kae operatsiooni tekib 20%-l silmadel varem või hiljem Iäätsekapsli hägu, mistõttu nägemisteravus väheneb. Seda seisundit saab ravida spetsiaalse laseriga. 

Katarakti operatsioon teostatakse mikroskoobi all ja enamasti kohaliku tuimastusega. Tavaliselt kasutatakse patsiendi enda Iäätse eemaldamiseks erilist ultraheliaparatuuri. Hallkae operatsioone teostame mikrokirurgia ja ultraheli meetodiga, koos toorilise silmasisese läätse implantatsiooniga või koos multifokaalse läätse implantatsiooniga.

Loe lisa patsiendi infomaterjalidest:

Katarakti ehk hallkae operatsioon

Katarakti ehk hallkae operatsioon (vene keeles)

Hallkae operatsiooni järgne meelespea (inglise keeles)

Hallkae operatsiooni järgne meelespea (vene keeles)