Neidude günekoloogiline vastuvõtt noortekabinetis

Külastus algab vestlusega selgitamaks välja tuleku põhjus: kas on vajalik teha läbivaatus, võtta analüüsid või teostada uuringud. Läbivaatus ja uuringud ei ole alati vajalikud, kuid on olulised avastamaks günekoloogilisi infektsioone või muid muudatusi.

Günekoloogiline läbivaatus: see võib mõne naise jaoks olla väga hirmutav, eriti juhul, kui see leiab aset esimest korda elus või kui ollakse kogenud erinevaid ärakasutamisi, kuritarvitamisi nii sõnades kui kehalise kontakti kaudu. Meie töötajad on väga tundlikud ja igati toetavad, läbivaatust ei viida läbi, kui hirm on nii suur ja valmisolek puudub. Sellepärast on väga hea, kui sa julgeksid enne läbivaatust sellest rääkida.


Arsti ja ämmaemanda vastuvõtul on võimalik:

 • kontrollida seksuaaltervislikku seisundit:
  • välissuguelundite visuaalne vaatlus ‒ kestab mõni minut ja on valutu, soovi korral näidatakse tavalise käsipeegliga ka naisele tema välissuguelundeid
  • juhised eneseläbivaatuse tegemiseks
  • emakakaela seisundi hindamine – Pap test
  • seksuaalsel teel levivate haiguste/infektsioonide suhtes: klamüdioos, gonorröa, urea- ja mükoplasmoos, HPV ‒ emakakaelasekreedist; süüfilis, HIV, B- ja C-hepatiit ‒ verest; herpes, bakteriaalne nakkus, seennakkus, trihhomonoos ‒ eritisest vatitampooniga; kondüloomid (HPV-nakkus), sügelised, täid, nakkuslik mollusk ‒ visuaalselt
  • seksuaalsel teel levivate haiguste ravi ja järelkontroll
  • kinnitust rasedusele
  • ootamatult tekkinud kaebuste osas ‒ valud, sügelus, lööve, turse, moodustised, eritis, punetus, veritsus, „päevade“ ära jäämine jmt
 • nõu küsida seksuaaltervise teemadel:
  • suguelundite osas ‒ on nendega ikka kõik korras: väline pilt, talitlus, ealised, arengulised ja individuaalsed eripärad
  • rasestumisvastaste vahendite kasutamise kohta ‒ kondoom, pillid, SOS, spiraal, lokaalsed vaginaalsed vahendid; partneri kasutatavad kaitsevahendid, vasektoomia
  • seksuaalelu ja suhete kohta ‒ libiido häired, orgasmiga seotud häired, variatiivne seksuaalkäitumine, masturbatsioon, ravimid / pillid ja seksuaalsus
  • sooidentiteedi, seksuaalse orientatsiooni kohta
  • jagatakse juhiseid tervise riskikäitumise vähendamiseks: suitsetamine, alkohol, narkootikumid, kaitsmata seksuaalvahekorrad, juhusuhted, toitumine, puhkus, hügieen
    

Kuidas toimub läbivaatus?

Enne läbivaatust võetakse alakeha paljaks – sokid, sukad, seelik, kleit – jäävad selga. Kui on tampoon, siis see eemaldatakse.

Seejärel istutakse spetsiaalsele günekoloogilisele toolile, millel on jalahoidjad. Naine lebab toolil reied avatud – see võimaldab näha ja läbi vaadata suguelundeid ning vajadusel võtta analüüsid või teostada ultraheli uuring.

Kui see on sinu esimene läbivaatus, siis ole hea ja teavita sellest personali, sest siis saab see inimene, kes hakkab läbivaatust tegema, sulle rääkida, kuidas kõik toimub ja näidata vahendeid, mida selleks kasutatakse. Läbivaatuse käigus selgitatakse miks, millal ja kuidas protseduuri tehakse, milliseid analüüse võetakse, mida silmaga nähakse. Alati on hea, kui sa ise küsid üle, kui midagi jääb ebaselgeks – nii saad tunda ennast turvaliselt ja pingevabamalt.

Kõigepealt vaadatakse üle välissuguelundid: kas on muutuseid limaskestal – lööbeid, haavandeid või tüükaid, infektsiooni nähte või muid muudatusi.

Seejärel viiakse instrument ehk tupepeegel tuppe, et tupe limaskesta hinnata.Uuritakse tupe limaskesta värvi, eritisi tupest ja emakakaela. Kui vaja siis võetakse analüüsid ning seejärel eemaldatakse instrumendid.

Protseduur lõpeb nn palpeerimisega, mis tähendab, et tuppe viiakse kaks sõrme ja teise käega vajutatakse kõhule, et tunnetada emakat käte vahel: annab teadmise millise suuruse ja asetsusega on  emakas ning lisaks kas on  hellust / valu või muid ebanormaalseid avastusi. Munajuhad ja munasarjad uuritakse läbi samal viisil.

Ükski osa uuringust ei tohiks olla valus. Võib küll olla ebameldiv.


Miks, kuidas ja millised proovid võetakse?

Kõige tavalisem põhjus proovide võtmiseks on kahtlus suguhaigusele või patsient soovib kinnitust, et tal ei ole sugulisel teel levivaid haiguseid. Ebaselged alakõhuvalud, muutused vooluses, emakakaelaseisundi hindamiseks.

Protseduur viiakse läbi günekoloogilises toolis kasutades vastavat peeglit ja vatitikku või spaatlit.

 

Klamüüdia

Seda proovi on võimalik võtta kahel moel:

 • personali poolt, kes günekoloogilise läbivaatuse käigus võtab vatitikuga proovi emakakaelast.
 • patsiendi enda poolt: Sel juhul saad vatipulga, mille lükkad mõne sentimeetri sügavusse tuppe, keerutad mõne pöörde mööda tupe seina ja seejärel eemaldad ning paned selle vatipulga vastavasse topsikusse kinni.

Viimast võimalust kasutatakse enamasti kodus testimise puhul. Vt  www.testikodus.ee

Et analüüsi tulemus oleks täiesti kindel, on oluline, et kaitsmata vahekorrast oleks möödunud 3 nädalat.
Kui teil on olnud kaitsmata anaalseks, siis on oluline võtta proovid pärakust. Seda tehakse samuti vatipulga abil.


Gonorröa:

Võetakse samal viisil ja tingimustel nagu klamüüdia proov.
Kui on olnud kaitsmata oraalseksi, siis võib mõnikord olla vajalik võtta proovid kurgust.


HIV

HIV-test tehakse veeniverest.

Kindla analüüsi vastuse saamiseks on oluline, et võimalikust nakatuslikust kaitsmata vahekorrast oleks möödunud vähemalt kolm kuud.


Süüfilis

Süüfilise test tehakse veeniverest. Süüfilisest põhjustatud haavandi puhul võib proove võtta otse haavast. Et analüüsi vastus oleks õige, on oluline, et võimalikust nakatuslikust kaitsmata vahekorrast oleks möödunud kolm kuud.


B- ja C-hepatiit

Hepatiidi testid tehakse veeniverest.


Herpes

Proovide võtmiseks kasutatakse vatitikku. Analüüs võetakse otse haavast / villi vedelikust, kui on kahtlus, et see on põhjustatud herpesest. 


Kondüloomid ja tüükad

Kondüloomid ja tüükad tuvastatakse visuaalselt läbivaatuse käigus.

 

PAP-analüüs emakakaela seisundi hindamiseks

Võetakse alates 21. eluaastast või kui spetsialist seda vajalikuks peab. Teostatakse günekoloogilise läbivaatuse käigus spaatliga emakakaelast.


Testid tehtud, kuidas saad vastused?

Kui Sinu analüüsi vastus on negatiivne ‒ mis tähendab, et Sul ei ole haigust ‒ siis me ei võta Sinuga ühendust. Kui testi tulemus on positiivne ‒ see tähendab, et Sul on haigus – siis me helistame või saadame Sulle e-kirja.

Seepärast ole ka ise hoolas oma kontaktandmeid täpselt jagama või uuendama.

 

<< Tagasi noortekabineti lehele