Neidude günekoloogiline vastuvõtt noortekabinetis

Külastus algab vestlusega, et teada saada vastuvõtule tulemise põhjus. Vestluse käigus selgub vajadus läbivaatuseks, analüüsideks või lisauuringuteks. Läbivaatus ja uuringud ei ole alati vajalikud, kuid on olulised avastamaks günekoloogilisi infektsioone või muid muudatusi.

Günekoloogiline läbivaatus võib mõne naise jaoks olla hirmutav, eriti kui see leiab aset esimest korda elus või on eelnevaid ebameeldivaid kogemusi. Meie töötajad on väga toetavad ja läbivaatust ei viida läbi, kui selleks puudub valmisolek. Enne läbivaatust soovitame oma hirmudest rääkida.

Arsti ja ämmaemanda vastuvõtul on võimalik:

 • kontrollida seksuaaltervise seisundit:
  • välissuguelundite visuaalne vaatlus
  • antakse juhiseid eneseläbivaatuse tegemiseks
  • emakakaela seisundi hindamine PAP analüüsiga. PAP analüüsi võetakse alates 21. eluaastast.
  • testitakse seksuaalsel teel levivate haiguste/infektsioonide suhtes
  • seksuaalsel teel levivate haiguste ravi ja järelkontroll
  • raseduse tuvastamine
  • antakse nõu ootamatult tekkinud kaebuste osas (sügelus, lööve, turse, moodustised, eritis, punetus  suguelundite piirkonnas, veritsus tupest, menstruatsiooni puudumine, valud alakõhus)
 • nõu saab küsida seksuaaltervise teemadel:
  • küsimused suguelundite kohta
  • rasestumisvastaste vahendite kasutamise kohta
  • seksuaalelu ja suhete kohta: libiido häired, orgasmiga seotud häired, variatiivne seksuaalkäitumine, masturbatsioon.
  • sooidentiteedi, seksuaalse orientatsiooni kohta
  • jagatakse juhiseid tervise riskikäitumise vähendamiseks.

Kuidas toimub läbivaatus?

Läbivaatuseks võetakse alakeha paljaks, sokid, sukad, seelik, kleit võivad jääda selga ja jalga. Tampooni kasutamisel tuleb see enne läbivaatust eemaldada.

Läbivaatuseks istutakse spetsiaalsele günekoloogilisele toolile, millel on jalahoidjad. Naine lebab toolil reied avatud, selline asend võimaldab spetsialistil näha ja läbi vaadata suguelundeid ning vajadusel võtta analüüse ja teostada ultraheli uuringut.

Kui see on sinu esimene läbivaatus, siis teavita sellest ämmaemandat või arsti, siis on võimalik eelnevalt jagada toimingu kohta selgitusi. Läbivaatuse käigus selgitatakse milliseid analüüse võetakse ja mida silmaga nähakse. Küsimuste puhul soovitame alati küsida. Kõigepealt vaadatakse üle välissuguelundid - kas on muutuseid limaskestadel, lööbeid, haavandeid, tüükaid või infektsiooni tunnuseid. Seejärel viiakse tuppe instrument ehk tupepeegel, et hinnata tupe limaskesta. Uuritakse tupe limaskesta värvi, tupeeritist ja emakakaela. Vajadusel võetakse analüüsid, kõige lõpus eemaldatakse instrument. Protseduur lõpeb nn palpeerimisega, mis võimaldab hinnata emaka suurust, asetsust ja hellust. Selleks viiakse tuppe kaks sõrme ja teise käega palpeeritakse kõhu pealt läbi kõhukatete. Munajuhad ja munasarjad uuritakse läbi samal viisil. Ükski osa uuringust ei tohiks olla valus, kuid võib olla ebamugav.

Miks, kuidas ja millised proovid võetakse?

Kõige tavalisem põhjus proovide võtmiseks on kahtlus suguhaigusele, kui esinevad muutused tupevooluses, ebaselged alakõhuvalud või vajadus emakakaela seisundi hindamiseks. Proovid võetakse ka siis, kui patsient soovib testida ennast suguhaiguste suhtes.

Protseduur viiakse läbi günekoloogilises toolis kasutades tupepeeglit ja vatipulka või spaatlit.

Klamüüdia proov

Proovi klamüüdiale on võimalik võtta kahel moel:

 • spetsialisti poolt, kes günekoloogilise läbivaatuse käigus võtab vatipulgaga proovi emakakaelakanalist.
 • patsiendi enda poolt, kus proovi võtab patsient ise vatipulgaga tupest. Seda võimalust kasutatakse kodus testimise puhul. Vt www.testikodus.ee.

Adekvaatse proovi vastuse saamiseks peaks võimalikust nakatumisest (kaitsmata vahekorrast) olema möödunud 7-10 päeva. Kaitsmata anaalvahekorra puhul võetakse proov pärasoolest vatitampooni abil.

Gonorröa proov

Proov gonorröale võetakse samal viisil ja tingimustel nagu klamüüdia proov. Kaitsmata oraalseksi puhul võib vajalik olla proovide võtmine kurgust.

HIV analüüs

HIV analüüs tehakse veeniverest.

Adekvaatse analüüsi vastuse saamiseks peaks võimalikust nakatumisest (kaitsmata vahekorrast) olema möödunud vähemalt 3 kuud.

Süüfilise analüüs

Süüfilise analüüs tehakse veeniverest. Süüfilisest põhjustatud haavandi puhul võib proove võtta otse haavast. Adekvaatse analüüsi vastuse saamiseks peaks võimalikust nakatumisest (kaitsmata vahekorrast) olema möödunud vähemalt 3 kuud.

B ja C hepatiidi analüüsid

Analüüsid teostatakse veeniverest.

Herpese analüüs

Proovide võtmiseks herpese tekitajale kasutatakse vatipulka. Proov võetakse otse villi vedelikust või haavandist, kui on kahtlus, et see on põhjustatud herpesest. 

Kondüloomid ja tüükad

Kondüloomid ja tüükad tuvastatakse visuaalselt läbivaatuse käigus.

PAP-analüüs emakakaela seisundi hindamiseks

Pap analüüsi võetakse alates 21. eluaastast. Analüüsiks võetakse materjali spaatliga emakakaelast günekoloogilise läbivaatuse käigus.

Testid tehtud, kuidas saad vastused?

Negatiivne proovi vastus tähendab haiguse puudumist. Korras analüüsi vastuse puhul me Sinuga ühendust ei võta. Kui proovi vastus on positiivne, siis see tähendab haiguse olemasolu. Sellise vastuse puhul me kindlasti helistame Sulle või saadame e-kirja.

Seetõttu palume Sul oma kontaktandmeid jagada ja uuendada õigeaegselt.

<< Tagasi noortekabineti lehele