Rasedusaegsed uuringud

Lapseootel naisele ja kõhus kasvavale beebile on vajalikud mitmesugused uuringud. Lisaks saad tellida tasulise ultraheliuuringu koos pildi või videoga oma kasvavast lapsest ning soovi korral saab lihtsa vereanalüüsi abil testida teatud kindlate kromosoomihaiguste esinemist lootel.

Rasedusaegseid uuringuid viivad läbi ämmaemandad ja naistearstid. Uuringud toimuvad koostöös meie haigla rahvusvaheliselt tunnustatud kesklabori ja sünnituseelse osakonna spetsialistidega.

Sõeluuringud raseduse ajal

Raseduse ajal tehakse kõigile naistele vähemalt kaks ultraheliuuringut:

 • kuklavoldi mõõtmine raseduse 12.–13. nädalal
 • loote anatoomia uuring raseduse 20.–21.nädalal

Need uuringud on sulle tasuta. Meditsiinilise näidustuse korral tehakse sulle vajadusel veel
ultraheliuuringuid. Lisaks pakume ka omal soovil tehtavaid tasulisi ultraheliuuringuid.

OSCAR test hindab riski kromosoomihaiguste suhtes
Vaata lisainformatsiooni siit videost.

Ultraheliuuring + vereseerumi uuring

Raseduse 11.–13. + 6 nädalal tehakse sulle ultraheliuuring. Selle uuringu käigus mõõdetakse loote kuklapiirkonda, nn kuklavolti, lisaks vaadatakse ninaluu olemasolu, südamelöögisagedust, verevoolu trikuspidaalklapil ja ductus venosuses.Loote kuklavoldi suurenemisel on oluliselt tõusnud loote kromosoomihaiguse tõenäosus –  sel juhul on vajalikud lisauuringud. Normaalne mõõtmise tulemus < 3,0 mm.

Raseduse 10. nädalal tuleb sul anda vereproov. Verest  määrame kahe markeri sisaldust (fb-hCG+papp-a). Saadud andmed sisestame spetsiaalsesse arvutiprogrammi ViewPoint, kuhu lisame veel etnilise päritolu, mitmes on sinu oodatav sünnitus, raseduse suuruse, kaalu, pikkuse, vanuse ning teised ohutegurid ja kaasuvad haigused.

 • Palume pöörduda 15 minutit enne uuringu algust 0- korrusel emadusnõuandlas asuvasse kabinetti RB0008.

 • Ultrahelikabinetid asuvad Ravi tn 18 naistekliinikus. Täpsem informatsioon naistekliiniku registratuurist või ämmaemandalt.

 • Vereanalüüsi saad anda Ida-Tallinna Keskhaigla polikliinikus, II korrusel, kabinet 247.

Vaata videot rasedusaegsetest uuringutest.

II trimestri sõeluuringud

Vereseerumi uuring (kolmiktest ehk Triple-test)

Vajadusel tehakse sulle neljanda raseduskuu lõpul, 15.–17. rasedusnädal kolmiktesti uuring. Analüüs võimaldab hinnata loote kromosoomihaiguse tõenäosust (Downi või Edwardsi sündroom) ja üht arenguhäiret ehk seljaajusonga.

Testi tulemuse saad teada ühe nädala jooksul. Juhul kui test pole korras ja näitab kõrgenenud riski, anname sulle sellest infot telefoni teel. Kui test on korras ja näitab madalat riski, saad tulemuse teada naistearsti või ämmaemanda korralisel vastuvõtul.

Madalat riski näitav testi tulemus tähendab, et tõenäosus sünnitada haiget last pole tavalisest suurem ja täiendavaid uuringuid pole vaja. Kõrgenenud riski näitav testi tulemus tähendab, et võimalus haige lapse sünniks on tavalisest suurem, kuid ei pruugi seda veel tähendada. Pakume naisele täiendavaid uuringuid – koorianbiopsia ja looteveeuuring.

Loote anatoomia uuring

Uuringul kasutame 3D-, 4D-ultrahelitehnikat. Vaatleme, kas lapse siseelundites või kehaosades esineb nähtavaid kõrvalekaldeid, kas lootevett on piisavalt, kus asub platsenta. Lapse mõõtude järgi määrame raseduse kestuse ja sünnituse tähtaja täpsusega 1,5–2 nädalat. Uuring kestab 20 minutit. Lapse soo nägemine sõltub lapse asendist.

Tasulised uuringud

Ultraheliuuring 3D aparaadil omal soovil: kaasa pilt ja video mälupulgal lootest 

 • Ultraheliuuringut tehakse patsiendi omal soovil, ilma meditsiiniliste näidustusteta.
 • Parim aeg uuringuks on raseduse 24.–32. nädala vahel, sest siis on emakaõõnes piisavalt lootevett ja laps ei asu enam vaagnas.
 • Võib juhtuda, et lapse või platsenta asendi tõttu on pildi saamine oluliselt raskendatud või lausa võimatu.
   
 • Uuringu hind – 66 eurot

Raseda soovil on võimalik määrata erinevaid markerid:

Tasulistele uuringutele registreerumine ning info vastuvõtuaegade ja hindade kohta tel 666 1900.

Ultrahelikabinetid asuvad Ravi tn 18 naistekliinikus. Täpsem informatsioon naistekliiniku registratuurist või ämmaemandalt.


Panorama mitteinvasiivne sünnieelne test ja mikrodeletsioonide paneel

PanoramaTM mitteinvasiivse sünnieelse testi ja mikrodeletsioonide paneeli eesmärk on kontrollida loodet kromosomaalsete anomaaliate osas, et selgitada välja kõrge riskiga rasedused. Lisaks on patsiendil võimalus soovi korral teada saada ka loote sugu. Panorama testi teostatakse ema vereproovist. Panorama testi on võimalik teha alates 9. rasedusnädalast. Kaksikraseduse korral on võimalik teostada Panorama testi ainult kõige esimest varianti.

 • Panorama test( kromosoomid 13, 18, 21, X, Y) – 400 eurot
 • Panorama test koos 22q11.2 deletsiooni määramisega – 530 eurot
 • Panorama test koos mikrodeletsioonide paneeliga – 590 eurot

Lisainfo ja Panorama testile registreerimine e-kirjaga oscar[A]itk.ee või telefonil 5301 9421.