Vaegnägijatele
Registratuur ja info:

Südame pärgarterite kompuutertomograafia kontrastainega

Südame veresoonte ehk pärgarterite KT – selle testiga saab hinnata muutusi südame veresoontes. Testi peamine näidustus on südame isheemiatõve diagnostika.

Testi läbiviimisel kasutatakse röntgenikiirgust ja joodi sisaldavat kontrastainet, mis süstitakse veeni. Harilikult on testi pikkus 10 minutit. Südame veresoonte KT-d kasutatakse enamasti nendel patsientidel, kellel on kõrge isheemiatõve risk, kellel esinevad isheemiatõve tunnused ja on ateroskleroosi tõttu veresoonte ahenemise kahtlus

Sageli on sellistel haigetel varasemalt tehtud koormustest ja nad vajavad täiendavaid uuringuid südame isheemiatõve esinemise kinnitamiseks. Kõrge isheemiatõve risk on patsientidel, kelle esineb kõrge vererõhk ja kõrge kolesteroolitase, suitsetajatel, ülekaalulistel, diabeetikutel ja nendel, kelle peres esineb sageli südameinfarkti. Kui südame veresoonte KT osutab olulistele muutustele, tehakse enamasti lõplikuks isheemiatõve diagnoosimiseks südame veresoonte invasiivne uuring – koronaarangiograafia ehk südame sondeerimine (SKG). 

Uuringule suunab ja saatekirja annab raviarst.