Vaegnägijatele
Registratuur ja info:

Südame uuring tugeva väljaga MRT-l

Südame magnetresonantsuuring (MRT) – see on diagnostiline uuring, mis kasutab kujutise saamiseks magnetvälja ja võimaldab hinnata südame eri osade (südamekambrid, südameklapid) ja veresoonte anatoomiat.  

MRT võimaldab diagnoosida näiteks kaasasündinud südamerikkeid ja südame põletikulisi haiguseid, südames paiknevaid kasvajaid, samuti südamepauna ehk perikardi haiguseid. MRT-d kasutatakse vahel südame struktuuride hindamiseks enne planeeritud raviprotseduure – näiteks enne rütmihäirete ablatsioonravi.

MRT võimaldab hinnata südame funktsiooni (näiteks infarktijärgselt või enne planeeritavat koronaaršunteerimise operatsiooni). Uuring kestab 15–60 minutit. Seisvate ja liikuvate kujutiste saamiseks ei kasutata röntgenikiirgust, vaid võimsat magnetvälja. Paljud haigused on näha pärast kontrastaine süstimist veeni. Et peamiselt kasutatav kontrastaine gadoliin ei sisalda joodi, siis on uuring võimalik ka nendel, kellel esineb joodiallergia.

Uuringuruumi ei tohi viia metallesemeid ega mehaanilisi seadmeid. Nendel patsientidel, kellel on südamestimulaator, tehakse stimulaatori nn kohalduskäitlemine – see tähendab, et stimulaator viiakse MRT-uuringuks sobilikku töörežiimi ja pärast uuringut taastatakse varasem tööprogramm.

Muudest metallist võõrkehadest organismis on MRT vastunäidustused järgmistel juhtudel: liigeseproteesid, luumurdude kinnitusplaadid, klipsid, hambaklambrid, mehaanilised südameproteesid.

Uuringu tegemiseks on vajalik saatekiri (ka tasulise uuringu jaoks).

Täpsustage alati oma uuringuarstiga võimalikud MRT vastunäidustused!