Vaegnägijatele
Registratuur ja info:
Registratuur ja info:

HPV vastane vaktsineerimine

Inimese papilloomiviirus (HPV) on sageli esinev viirus, mis võib põhjustada emakakaelavähki ja suguelundite tüükaid (teravaid kondüloome). Nakatumine teatud HPV tüübiga võib viia emakakaelavähi tekkeni. HPV võib põhjustada vähki ka häbeme, kubeme, tupe ja päraku piirkonnas, nende piirkondade vähki esineb harvemini kui emakakaelavähki. HPVga võivad nakatuda nii naised kui ka mehed. HPV levib nahk-naha kontaktiga, sh seksuaalvahekorra, oraalseksi, anaalseksi või muu kontaktiga suguelundite piirkonnas.

HPV vastu on võimalik vaktsineerida. Vaktsineerimine ei välista emakakaelavähki haigestumist täielikult, kuid vähendab oluliselt selle riski.

Olemas on üle saja HPV tüübi, umbes 15 nendest põhjustavad emakakaelavähki. HPV tüübid 6 ja 11 põhjustavad umbes 90% suguelundite tüügastest, olles madala riskiga emakakaelavähi osas. HPV tüübid 16 ja 18 on kõrge riskiga tüübid, põhjustades enamiku (ligikaudu 70%) emakakaelavähi juhtudest. HPV tüübid 31, 33, 45, 52 ja 58 on samuti kõrge riskiga tüübid, põhjustades 19% emakakaelavähkidest.

Vaktsineerimiseks kasutame HPV-vastast vaktsiini Gardasil 9, mis aitab vältida nakatumist üheksa HPV tüübiga (6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 ja 58). Vaktsineerimine on tasuline, Gardasil 9 ühe doosi hind on 148 EUR.

Vaktsineerimine üle14-aastastele koosneb kolmest doosist, mida süstitakse lihasesse 6 kuu jooksul.

Vaktsineerimiseks broneerige aeg ämmaemanda vastuvõtule telefonil 666 1900,  registratuurides või üleriigilises digiregistratuuris (valides teenuseks ämmaemanda vastuvõtt (immuniseerimine)).

Vaktsineerimine koos regulaarse naistearsti kontrolliga tagab parima kaitse emakakaelavähi vastu.

HPV vastane vaktsineerimine ITK 759