Vaegnägijatele
Registratuur ja info:

Sugurakkude säilitamine 3 aastat (pärast teenuse T6660 või T6663 tähtaja lõppemist). Maksimaalne säilitamise aeg 12 aastat.

Sugurakkude külmutamine ja säilitamine  – on võimalik teostada meditsiinilistel näidustustel enne ravi, mis võib kahjustada viljakust (nt enne pahaloomulise kasvaja ravi) või patsiendi soovil rasestumise edasilükkamiseks hilisemasse eluperioodi. Kiiritus- ja keemiaravi on munarakkudele  erakordselt ohtlik ja võib põhjustada jäävat viljatust. 

Seemnerakkude külmsäilitamist kasutatakse lisaks meditsiinilistele näidustustele (enne pahaloomuliste kasvajate või raskete autoimmuunhaiguste ravi) ka juhtudel, kui mehel ei ole võimalik naise kunstliku viljastamise protseduuri ajaks kohale tulla (näiteks seoses töökohustustega – meremehed, kaugsõidu autojuhid jne) või kui esineb viljakuse languse risk (ohtlik töö, sõjalised operatsioonid jne). Mees annab seemnevedeliku ise meie keskuses selleks ettenähtud privaatses ruumis.

Seemnerakkude külmutamine ei mõjuta negatiivselt kunstliku viljastamise efektiivsust ega kutsu lootel esile väärarengute esinemissageduse tõusu.

Munarakkude külmsäilitamisele eelneb munasarjade hormonaalne stimulatsioon – munasarju stimuleeritakse süstitavate hormoonravimitega tootma tavapärasest menstruatsioonitsüklist rohkem munarakke – tekitatakse nn „superovulatsioon“. Ettevalmistusprotsess kestab ligikaudu 2 nädalat, selle aja jooksul külastate naistearsti 2–3 korda ravi tulemuslikkuse kontrollimiseks.

Munarakkude külmutamine aitab noorel naisel tulevikus sünnitada oma laps. Garantiid raseduseks ei ole – rasestumise tõenäosus sõltub saadud munarakkude arvust ja kvaliteedist.

Munarakkude punktsioon – munarakud eraldatakse munasarjast. Protseduur toimub tavaliselt narkoosis. Arst punkteerib ultraheli kontrolli all läbi tupe seina munasarja ja aspireerib tühjaks kõik munasarja kasvanud folliikulid. Punktsioon koos narkoosist ärkamisega kestab 1–2 tundi. Seejärel munarakud külmutatakse vitrifitseerimise (kiire külmutamise) meetodil.

Munarakke on soovitatav külmutada enne 35. eluaastat.

Meie keskuses on võimalik sugurakke külmutada 12 aastaks.

  • Patsientidele (nii mehed kui ka naised), kellel seisab ees agressiivne keemiaravi või kiiritusravi pahaloomulise kasvaja korral.
  • Naistele, kes soovivad rasestumist edasi lükata aega, mil munarakkude produktsioon on tõenäoliselt juba langenud.
  • „Distantssuhted“ – naise protseduuri ajastus ei sõltu partneri füüsilisest kohalolekust.

Munarakkude viljastamine on vajalik ICSI-meetodiga.