Transkraniaalne ultraheliuuring
Infolehe eesmärk on tutvustada patsiendile transkraniaalse ultraheliuuringu eesmärki, olemust, ja uuringu käiku.
Üheks kesknärvisüsteemi haiguse diagnostikameetodiks on transkraniaalne (kolju pinnalt tehtav) ultraheliuuring ehk sonograafia, millega hinnatakse peaaju ühe ala musttuuma ehk substantia nigra seisundit või selle piirkonna suurenemist. Seda muutust esineb Parkinsoni tõve atüüpiliste parkinsonistlike sündroomide ja ka sekundaarsete parkinsonistlike sündroomide puhul ning uuring aitab neid omavahel eristada.
Parkinsoni tõve korral on kahjustunud mitmed ajustruktuurid, sealhulgas musttuum, mille pigmentrakud toodavad dopamiini. Dopamiini ülesandeks on impulsside edastamine närvirakkude vahel, tagades kontrolli erinevate kehaosade sujuvate liigutuste üle. Dopamiini vähenemine ongi üks peamistest Parkinsoni tõbe esilekutsuvatest põhjustest. Erinevate uuringutega on tõestatud, et TKS on usaldusväärne uuring Parkinsoni tõve diagnoosimisel.
TKS-i teeb neuroloog ja uuring kestab 15-20 minutit. Te lamate lamamistoolis, pea kergelt pööratud; oimukohale kantakse geeli ning seejärel uuritakse seda piirkonda ultrahelianduriga kergelt vajutades.
TKS-i eelised on selle mitteinvasiivsus, lühike uuringuaeg ja see on valutu uuring. Uuring ei põhjusta ebamugavust ega järelmõjusid.
TKS-i tegemist takistab ebapiisava läbipaistvusega luuaken (ala koljul, mille kaudu uuringut tehakse), mille tõttu nähtavuse teravus on piirkonnas häiritud. Seda esineb 5-20%-l haigetest.
Erinevate uuringutega on tõestatud, et TKS on usaldusväärne uuring Parkinsoni tõve diagnoosimisel.
ITK 900
Kinnitatud AS ITK ravikvaliteedi komisjoni 18.12.2019 otsusega (protokoll nr 21-19)