Naised, hoolige oma tervisest - tulge emakakaelavähi sõeluuringule!

26. detsember 2018

Varases staadiumis avastatud emakakaelavähk on täiesti ravitav haigus. Kuna vähile eelnevad tavaliselt vähieelsed seisundid, on sõeluuringu eesmärgiks just nende vähieelsete seisundite ja algstaadiumite avastamine.

Salakaval haigus on vara avastades hästi ravitav

Igal aastal saab Eestis hirmutava emakakaelavähi diagnoosi pea 200 naist. Kuigi meditsiin areneb ja ravivõimalused aina paranevad, saab haigus ometigi igal aastal võitu ligi 70-st naisest. Haigestumuse risk on kõrgem 40.-50. Eluaastates naistel, kuid päris kaitstud pole ka nooremad.

Ida-Tallinna Keskhaigla naistearsti dr Gabor Szirko sõnul ei ole olukord  Eestis kuigi hea. „Haigestumine ja suremus on Eestis ligi kaks korda kõrgemad Euroopa keskmisest ning pea viis korda kõrgem võrreldes riikidega, kus emakakaelavähi ennetustöö toimib eeskujulikult,“ selgitas Szirko. Kahjuks on Eestis küllaltki suur osa naisi, kes ei osale üldse uuringul. „Algstaadiumis emakakaelavähk ja eriti vähieelne seisund – düsplaasia – on enamasti sümptomiteta. Seega ei ole paremat strateegiat haiguse ennetamiseks kui usin sõeluuringutel osalemine,“ lisas dr Gabor Szirko.

Emakakaelavähki haigestumust ja suremust on võimalik vähendada vähieelsete seisundite avastamisega sõeluuringul ja emakakaelavähi peamiseks riskiteguriks peetava sugulisel teel leviva papilloomviiruse (HPV) vastase vaktsineerimisega. Vaktsiin ei taga aga sajaprotsendilist kaitset ning seetõttu peavad ka vaktsineeritud naised regulaarselt uuringutel käima.

Kellele on uuringud mõeldud?

2019. aastal osalevad sõeluuringus 1964, 1969, 1974, 1979, 1984 ja 1989​.  aastal sündinud naised.

Emakakaelavähi sõeluuringutele kutsutakse 30-55-aastaseid ravikindlustatud naisi iga 5 aasta järel. Sel aastal on sõeluuringute oodatud naised sünniaastatega 1964, 1969, 1974, 1979, 1984 ja 1989 – neile saadab Haigekassa nimelised kutsed.

Uuringul osalemiseks ei pea aga tingimata kutse saamist ära ootama, sest uuringule võib registreeruda iseseisvalt juba täna. 

Kuidas uuringutele tulla?

Ida-Tallinna Keskhaiglas saab uuringule registreerida Tõnismäe, Ravi ja Magdaleena üksuse registratuuris kohapeal või helistades telefonil 666 1900. Järjekordi uuringule pole ning seega saab aja väga kiiresti. 

Uuringule palume tulla naistekliinikusse, Ravi tn üksuse (Ravi tn 18) B korpusesse või Tõnismäe üksuse (Hariduse 6) naistenõuandlasse.

Muutuste korral analüüsi vastuses võtame patsiendiga ühendust telefoni teel ning pakume võimalust tulla naistearsti vastuvõtule, et saada selgitusi leitu kohta, testida vajadusel suguhaiguste ja HPV suhtes ning teha lisauuringuid. Kui leitakse emakakaela või muu günekoloogiline halvaloomuline kasvaja, saab Ida-Tallinna Keskhaiglas teostada kõiki vajalikke uuringuid kasvaja suuruse ja leviku hindamiseks.

 

Tagasi