Kevad tuleb, puugid ka

23. aprill 2019

Puugihaiguste esinemise hulk kasvab, kuna soojad talved võimaldavad puukide populatsiooni kasvu ja haigustekitajate levikut. Kevadel on viimane aeg mõelda enda kaitsmisele.

Kodumaised puugid võivad levitada kahte haigust: borrelioosi ja entsefaliiti. Kui borrelioosi ravitakse antibiootikumidega, siis puukentsefaliidi viiruse vastast spetsiifilist ravi ei ole, haigestumise vältimiseks saab teha vaktsiini. Puugihaigusi esineb tavapäraselt aprillist oktoobri-novembrini, aga soojadel talvedel detsembriski. Puukentsefaliit ründab kesknärvisüsteemi ning satub organismi võsa- või laanepuugi hammustuse tagajärjel. Kuna viirus peitub puugi süljes, nakatub inimene tegelikult kohe hammustuse hetkel. Seega ei pruugi putuka kiirest väljatõmbamisest piisata, et end entsefaliidi eest kaitsta.

«Puukentsefaliidi vaktsiin on tõhus ja tagab sajaprotsendilise kaitse haigestumise eest. Entsefaliit võib kulgeda nii kerge kui ka raske haigusvormina, kahjustades kesknärvisüsteemi, mille tagajärjel võivad tekkida püsivad kahjustused,» nentis Ida-Tallinna keskhaigla infektsioonikontrolli osakonna juhataja Aino Rõõm. Et täielik entsefaliidivastane vaktsineerimine koosneb kolmest süstist, on oluline pihta hakata juba varakevadel, et suve alguseks korralik kaitse saada.

Rõõmu hinnangul puugihammustust harilikult ei tunta, sest puuk eritab süljega ka veidi tuimastavat ning vere hüübimist takistavat ainet. Viirusega võib nakatuda isegi sõrmede pisikriimustuste kaudu, kui puuki sõrmede vahel katki vajutada. Harvem võib nakatuda haigete kitsede piima või sellest valmistatud toodete tarbimisel. See olukord esines näiteks mullu juunis, kui entsefaliiti haigestusid kitsepidaja neli pereliiget, kes tarvitasid söögiks kitse toorpiima. Terviseameti andmeil registreeriti Eestis 2010. aastal üks, 2011. aastal kaks, 2015. aastal üks ning mullu neli sel viisil toimunud haigusjuhtu.

Seevastu puukborrelioosi saab ennetada ainult puukidele hoolsalt peale passides, mistõttu tuleb looduses kanda pikkade varrukate ja säärtega riideid ning keha pärast üle kontrollida. Entsefaliidiga võrreldes on haigus veidi leebema kuluga ning vajab edasikandumiseks pikemat aega. Kui entsefaliidiviirus jõuab organismi kiiresti pärast hammustust, siis borrelioosinakkuse saamiseks kulub enamasti kaks ööpäeva, kuni nahka imendunud puugilt haigustekitajad inimesele kanduvad.

«Entsefaliiti haigestumine püsib stabiilsena, kuid kasvanud on haigestumine borrelioosi - mullu registreeriti entsefaliiti haigestumist 85 ja borrelioosi 2284 korral, 2017. aastal olid vastavad näitajad 87 ja 1963,» märkis terviseameti nakkushaiguste seire ja epideemiatõrje osakonna nõunik Irina Dontšenko.

Entsefaliiti nakatunul võivad ilmneda 1-2 nädala pärast gripitaolised sümptomid: palavik, pea- ja lihasvalud. Need kestavad kuni nädala ning siis kaovad Kolmandikul nakatunutest võib viirus tungida ajju ja ajukelmetele ning tekitada ajukelmepõletikku. Haigus ägeneb, tekivad palavik, peavalu, kuklakangestus, oksendamine, uimasus ja üldine halb enesetunne. Enamik paraneb, kuid haiguse põdemise järel võib esineda jääknähte (tasakaaluhäired jäsemete halvatus, keskendumis- ja mäluhäired).

Puukborrelioosile on iseloomulikud palavik, peavalu, nõrkus, pearinglus, lihasvalud kaalulangus. Peamine tunnus on vähemalt viiesentimeetrise diameetriga punetav laik nahal, mis tekib hammustuskohale 1-4 nädala jooksul pärast puugihammustust. Aja möödudes lööve kaob.

Perearst Mare Torn õpetab: kuidas eemaldada puuki?

  • Puuk tuleb peale avastamist eemaldada nii ruttu kui võimalik. Enne puugi eemaldamist ei tohi hammustuskohale midagi määrida, kuna see suurendab puukborrelioosi nakatumise ohtu.
  • Puugi eemaldamiseks tuleb spetsiaalse puugieemaldusvahendi või sõrmeotstega haarata puugi peast võimalikult nahapinna lähedalt Ja tõmmata, kuni puuk laseb lahti. Hoiduda tuleb puugi kehale surumisest. Puugieemaldusvahendeid saab osta apteegist.
  • Kui puugi suised jäävad sisse, pole neid vaja eemaldada, need eemalduvad hiljem Ise. Peale puugi eemaldamist tuleb hammustuskohta töödelda desinfitseeriva vahendiga.
  • Peale puugihammustust tuleb tervist jälgida kuni kuu aega. Kui tekivad palavik, peavalu, nahalööve või muud nähud, tuleb pöörduda perearsti poole.

Allikas www.postimees.ee

Tagasi