Emakakaelavähk on ennetatav ja varakult avastades ravitav

3. veebruar 2020

Emakakaelavähk on pahaloomuline kasvaja, mida tekitab papiloomiviirus. Seda aga on võimalik edukalt ennetada regulaarsete PAP-testidega ning varakult avastades ka väga hästi ravida. Veebruaris osaleme koos Eesti Haigekassa ning Eesti Vähiliiduga emakakaelavähi ennetamise kampaanias ning pöörame naiste tähelepanu nii vähi varajasele avastamisele kui ravile.

Ära jäta võimalust kasutamata, sest see võib päästa sinu elu!

Koos Eesti Haigekassa ja Eesti Vähiliiduga pöörame veebruaris tähelepanu emakakaelavähi ennetamisele ja osaleme emakakaelavähi 2020. aasta sõeluuringute teavituskampaanias.

Emakakaelavähk on üks sagedasemaid naisi tabavaid pahaloomulisi kasvajaid, mida on võimalik nii edukalt ennetada andes PAP-testi regulaarse günekoloogilise läbivaatuse käigus kui ka ravida, kui kasvaja avastatakse varajases staadiumis. „Kahetsusväärselt palju on aga naisi, kes ei käi uuringutel mitte kunagi või jõuavad arsti juurde siis, kui haigus on juba välja kujunenud. Emakakaelavähi eelne seisund võib kesta 10−15 aastat, kuid on ka kiiresti arenevaid vorme. Vähieelsete seisundite avastamisel on emakakaelavähk hõlpsasti ennetatav," ütleb naistearst dr Gabor Szirko tänases Eesti Haigekassa pressiteates.

2020. aastal kutsub Eesti Haigekassa emakakaelavähi sõeluuringule 1965, 1970, 1975, 1980, 1985 ja 1990. aastal sündinud naisi. Kutsed selleks saabuvad emailile läbi https://www.eesti.ee portaali. Samuti võib saatekirja sõeluuringule leida ka https://www.digilugu.ee. Sõeluuringusse kuuluva sünniaastaga naised ei pea aga kutset ootama jääma ja aja vastuvõtule võib kirja panna juba praegu.

PAP-test on tõhus meetod rakumuutuste avastamiseks emakakaela seinal juba enne, kui sellest jõuab areneda vähkkasvaja. ITK naistearstid julgustavad kõiki 2020. aastal emakakaelavähi sõeluuringusse kuuluvaid naisi julgelt kontrolli tulema, sest mida varem haigus avastatakse, seda parem on selle ravi.

Uuringule on võimalik end kirja panna:

helistades tel 666 1900
https://ipatsient.itk.ee/
https://www.digilugu.ee

Emakakaelavähi sõeluuring

Tagasi