Vähiravis annab parima tulemuse õigeaegne ravi

1. juuli 2020

Kiireim võimalus välja selgitada, kas inimene peab tulema onkoloogi vastuvõtule, kas vajab lisauuringuid või peaks vaid jälgima, on läbi e-konsultatsiooni. „E-konsultatsiooni saab tellida perearst. Onkoloogia eriala e-konsultatsioonidele vastab alati onkoloog ja see on kiire võimalus saada olulist infot,“ ütleb Ida-Tallinna Keskhaigla onkoloogiakeskuse juhataja dr Kristiina Ojamaa.

Kiireim võimalus välja selgitada, kas inimene peab tulema onkoloogi vastuvõtule, kas vajab lisauuringuid või peaks vaid jälgima, on läbi e-konsultatsiooni. „E-konsultatsiooni saab tellida perearst. Onkoloogia eriala e-konsultatsioonidele vastab alati onkoloog ja see on kiire võimalus saada olulist infot,“ ütleb Ida-Tallinna Keskhaigla onkoloogiakeskuse juhataja dr Kristiina Ojamaa.

„Vähiravi, nii kitsas kui ka kõige laiemas mõistes, saab olla edukas vaid siis, kui see on kättesaadav,“ ütles dr Ojamaa.

Vähiravi vajanud 66-aastane Saaremaa ettevõtja Rein jäi eriolukorra ajal abita, kuid sai õnneks Ida-Tallinna Keskhaiglast abi. Nüüdseks on taastunud ka onkoloogide vastuvõtud Saaremaal.

„Saaremaa on imeline koht elamiseks, kuid rasket haigust, vähki, põdevatele inimestele on pikk sõit Tallinnasse või Tartusse ravile jõudmiseks äärmiselt vaevaline. Sageli jääbki kogu kasvajaravi nende sõitude tõttu tegemata. Vähiravis on õigeaegne ravi oluline ning annab parima tulemuse,“ ütles dr Ojamaa.

66-aastane ettevõtja Rein meenutab, et veebruari lõpus hakkas see peale - ta ei saanud enam rääkida. „Ühe tuttava arsti kaudu sain Kuressaarde kompuuteruuringule, selgus, et tegu on kilpnäärmekasvajaga.“

Rein pidi minema regionaalhaiglasse, kuid seal ei võetud teda vastu eriolukorra ja Saaremaal levinud viiruse tõttu. „Sain kokkuleppele Magdaleena haigla arstidega ja sain siia. See oli täitsa uskumatu, ei kujutanud seda ettegi! Nüüd olen siin neli korda käinud, ja saan jälle rääkida, isu ning ka tööisu on tagasi,“ räägib ettevõtja.

Kui veebruari lõpus oli Reinu terviseseisund nii kehva, et ta ei saanud magada, siis juuni alguseks on tervis märgatavalt paranenud. „Magasin veebruaris püsti, sest muudmoodi ei saanud magada - õhk ei käinud lihtsalt läbi. See oli kõige hullem päev, kui öeldi Mustamäelt, et mind ei võeta vastu,“ räägib Rein. „Aga järkjärgult hakkas paremaks minema. Tänu ITK raviarstile olengi veel siin.“

Reinu ravinud Ida-Tallinna Keskhaigla onkoloog ütles, et Rein sai haiglas keemiaravi ja läheb kiirituseravile Tartusse. „Kui me poleks Reinu siia vastu võtnud, siis teda poleks enam meiega, sest see haigus on kiire kuluga,“ ütleb onkoloog, lisades, et sellise haiguse kuluga patsiente näevad onkoloogid Saaremaal pea igal nädalal.

Ida-Tallinna Keskhaigla onkoloogid alustasid Kuressaare Haiglas vastuvõtte 2019. aasta mai lõpus ja võtsid seitsme kuuga vastu 178 patsienti. „Kui kõik need patsiendid oleks pidanud Tallinnasse tulema vastuvõtule, siis see oleks olnud neile päris raske,“ ütles ITK onkoloog-juhtivarst dr Gerli Kuusk, lisades, et Kuressaare Haigla enda lahustamiskeskuse loomiseks vajalikud sammud on lõpusirgel.

Juunis alustasid ITK arstid taas vastuvõtte Kuressaare Haiglas. „Kohtusime ka Kuressaare Haigla arstidega ja arutasime, kuidas paremini ja kiiremini saaksid patsiendid ravile ja et ka Kuressaare Haigla arstid oleksid kaasatud, mis onkoloogilise patsiendiga edasi toimuma hakkab, kui vähk on juba diagnoositud,“ rääkis Ida-Tallinna Keskhaigla onkoloogiakeskuse juhataja dr Kristiina Ojamaa, lisades, et kõik vastuvõtuajad täitusid kiiresti. „Patsiendid ootasid onkoloogiga kohtumist väga, silmast-silma visiidil on infovahetus arsti ja patsiendi vahel oluliselt tõhusam.“

Ojamaa sõnul ei jäetud ka eriolukorra ajal Saaremaa patsiente ravi ja tähelepanuta. „Tegelesime pidevalt Saaremaa patsientide raviga. Patsientidega, kes olid tablettravil, saime hakkama kaugvisiitidega - vestlesime telefoni teel ning arutasime läbi raviplaanid ja vajalikud uuringud,“ rääkis onkoloogiakeskuse juhataja. Samuti said Saaremaa patsiendid füüsiliselt Ida-Tallinna Keskhaiglasse ravile. 

„Töötasime koostöös meie infektsioonikontrolli ja Kuressaare Haiglaga välja meetmed, et patsiendid saaksid ikkagi Tallinnas ravil edasi käia,“ rääkis Ojamaa. „Vähiravis on õigeaegne ravi oluline ning annab parima tulemuse.“ 

Tagasi