Vaegnägijatele
Registratuur:

Radiojoodravi kilpnäärmevähi korral

Kilpnäärmevähi esmaseks ravivalikuks on organi kirurgiline eemaldamine ning radiojoodravi kasutatakse pärast kilpnäärmevähi operatsiooni.

Radiojoodravi protseduuri eesmärgiks on kõrgelt diferentseerunud kilpnäärme vähi operatsioonijärgse jääkkoe ja metastaaside hävitamine. Raviks vajalik radioaktiivse joodi annus on individuaalne ja sõltub kilpnäärmevähi rakutüübist ja haiguse levikust kehas. 

Radiojoodraviks on võimalik ette valmistuda  kahel  viisil:

  • 4 nädalat enne planeeritavat radiojoodravi katkestatakse kilpnäärme hormooni türoksiini (L-Thyroxin) tarvitamine;
  • kilpnäärme hormooni türoksiini (L-Thyroxin) tarvitamist ei katkestata ja radiojoodravile eelneval 2 järjestikusel päeval tehakse kaks lihasesisest süsti türeotropiin-hormoonga (Thyrogen®).

Radiojoodravile eelneva kahe nädala jooksul peab olema joodivaesel dieedil.

4 tundi enne radiojoodiravi (kapsli allaneelamist) ei tohi süüa, juua võib ainult vett. Pärast ravimi manustamist isoleeritakse patsient vähemalt 2 ööpäevaks spetsiaalsesse varjestatud ühekohalisse ravipalatisse, kus on tualettruum dušiga, televiisor, raadio, külmkapp, veekeedukann, traadita internet jm.

48–72 tundi pärast ravikapsli manustamist salvestatakse gammakaamera abil kogu kehast  stsintigrammid.

Haiglast lahkumise päeval mõõdetakse Teist lähtuv kiirgusfoon. Vastavalt mõõtmistulemusele rakenduvad Teile kaaskodanikega suhtlemisel ravijärgsed kiirgusohutuse nõuded, mida tutvustab Teile ravipersonal. Kiirgusohutuse nõuded antakse Teile kaasa ka kirjalikult („Kiirgusohutusnõuded isotoopravi saavale patsiendile“).