Vaegnägijatele
Registratuur:

Viljatusravikeskus

Viljatusravikeskuse eesmärgiks on aidata viljatuid paare. Kehaväline viljastamine ehk IVF (ingl in vitro fertilization) on maailmas kõige sagedamini kasutatav lastetusravi meetod, mille tulemusena sünnib Eestis 3–5 protsenti vastsündinutest. IVF ravi korral viljastatakse munarakud ning embrüote areng toimub katseklaasis, mille järel inimese embrüod siiratakse emakasse. 

Tegeleme viljatusraviga alates 1996. aastast.  26 tegevusaasta jooksul oleme teinud 9277 IVF protseduuri ja 4178 külmutatud embrüo siirdamist. Meie kaasabil on sündinud 3106 last. 

Meie haigla embrüoloog Joanna Nahku on Eesti esimene ESHRE (European Society of Human Reproduction and Embryology) poolt sertifitseeritud kliiniline vanem-embrüoloog.

Meie pikaaegsed kogemused, laialdased teadmised ja oskused võimaldavad kasutada uusimaid viljatusravi meetodeid. Kui olete soovinud ja üritanud, aga Teil ei ole õnnestunud aasta jooksul jääda lapseootele, siis olete oodatud meie naistearsti vastuvõtule.Viljatuse põhjuste väljaselgitamiseks viiakse läbi erinevaid viljatusuuringuid nii naistele kui meestele. Seejärel saab alustada ravi. Diagnoosi kinnitumise järel toimuvad ämmaemanda vastuvõtud nõustamiseks ja analüüside andmiseks.

Vastuvõtule pöördumiseks ei ole vaja saatekirja! Soovitatav on pöörduda vastuvõtule koos partneriga.

Vastuvõtule pöördumiseks on vajalik eelnevalt aeg kirja panna ehk broneerida:

  • Terviseportaalis www.terviseportaal.ee
  • kohapeal registratuuris
  • telefoni teel 666 1900 E–R 7.15–18.00

Korduma kippuvad küsimused

Oleme siia koondanud sagedamini esitatud küsimused ja vastused viljatuse ning munarakudoonorluse kohta. Kui Teil on küsimusi viljatusravi või munarakudoonorluse kohta, millele te vastust ei leia, siis kirjutage viljatusravikeskus [at] itk.ee või helistage viljatusravikeskuse infotelefonile 5919 8395 (E–R 8.00–15.00)

Mis on viljatus?

Viljatuse ehk infertiilsuse all mõistetakse olukorda, kus paaril ei ole vähemalt aasta kestnud regulaarse suguelu järel rasedust tekkinud või ei ole õnnestunud rasedust elussünnini kanda. Viljatus on suur sotsiaalne ja emotsionaalne probleem nii ühiskonnale kui ka paarile, keda see otseselt puudutab. Erinevate uuringute põhjal ulatub viljatute paaride arv 15–20%-ni elanikkonnast, seega puudutab lastetuse probleem Eestis iga 5.–6. perekonda. Arvatakse, et viljatus on 1/3 juhtudel tingitud naise tervisest, 1/3 põhjusi on mehe tervises ja ligikaudu 1/3 juhtudel on tegemist kombineeritud viljatusega või jääb põhjus ebaselgeks. Enamasti jääb arenenud ühiskondades kindel põhjus ebaselgeks, kuna tegureid, mis viljakust mõjutavad, on tuhandeid ja kõiki ei saa hinnata. Viljatusravile pöördumise korral püütakse kõigepealt välja selgitada viljatuse põhjus ning seejärel valida sobiv ravimeetod.

Kui tulemuslik on viljatusravi?

Alates meie tegevuse algusest 1996. aastal kuni tänaseni on viljatusravikeskuses kehavälise viljastamise protseduuride arv suurenenud rohkem kui kümme korda. Koos viljatusravi arenguga tõuseb ravi tulemuslikkus ja suureneb raseduste arv. Meie keskuses on laialdaste võimalustega kaasaegne aparatuur, kasutame kogu maailmas tunnustatud parimaid, tulemuslikumaid ravimeetodeid. Näidustuse korral on võimalik kasutada doonorsugurakke (munarakud, seemnerakud).

Kuidas vastuvõtule aega broneerida?

Vastuvõtule tulekuks ei ole vaja saatekirja. Tulge vastuvõtule koos partneriga. Vastuvõtuaegade broneerimine:

Mis vastuvõtul tehakse?

Viljatuse kahtluse korral nõustavad ravisooviga naisi ning paare esmalt viljatusravikeskuse arstid. Viljatuse põhjuste väljaselgitamiseks viiakse meie keskuses läbi erinevaid viljatusuuringuid nii naistele kui meestele. Seejärel saab alustada ravi. Diagnoosi kinnitamise järel toimuvad ämmaemanda vastuvõtud nõustamiseks ja analüüside andmiseks. Nõustamise käigus selgitatakse teile lähemalt viljatusraviga seonduvaid protsesse – milliseid uuringuid tehakse enne viljatusraviga alustamist, millised on erinevad ravimeetodid, mida kasutatakse kunstliku viljastamise korral, ning tutvustatakse ka viljatusraviga seotud seadusandlust.

Mis on munarakudoonorlus?

Munarakudoonorlus on protsess, mille käigus on naine nõus vabatahtlikult loovutama oma munarakke viljatule paarile või naisele kunstlikuks viljastamiseks. Munarakudoonorlus on paljudele naistele ainus ravimeetod saada lapsi. Doonormunarakke on lubatud kasutada 18–50-aastaste naiste kunstlikuks viljastamiseks. Doonormunarakke võidakse kasutada mitmel meditsiinilisel näidustusel, nende hulgas näiteks munasarjade puudulikkuse või mittefunktsioneerimise korral, enneaegse menopausi ja kemoteraapia või kiiritusravi korral või pärast ebaõnnestunud rasestumisi kunstliku viljastamise teel.

Lugege lähemalt munarakudoonorluse kohta.

Viljatusravikeskus
Hariduse 6, 10119 Tallinn

59.43068, 24.7415

Töötajad

günekoloog, viljatusravi keskuse juhataja
Telefon:
E-post:
tiina.loog [at] itk.ee
ämmaemand, viljatusravikeskuse ämmaemandusjuht
Telefon:
E-post:
ruth.essi [at] itk.ee
Siiri Uusen
Siiri Uusen
sekretär
Telefon:
E-post:
siiri.uusen [at] itk.ee