Vaegnägijatele
Registratuur:

Seemnerakkude külmutamine ja säilitamine

Meestel on võimalik seemnerakke külmutada ja säilitada enne viljakust kahjustavat ravi, näiteks enne pahaloomulise kasvaja ravi. Kiiritus- ja keemiaravi on seemnerakkudele ohtlik ning võib põhjustada jäävat viljatust. Samuti soovitame seemnerakke külmutada, kui on soov lapse saamine lükata edasi hilisemasse eluperioodi.

Seemnerakkude külmsäilitamist kasutatakse lisaks meditsiinilisele näidustusele ka juhtudel, kui mehel ei ole võimalik naise kunstliku viljastamise protseduuri ajaks kohale tulla või kui esineb viljakuse languse risk (ohtlik töö, sõjalised operatsioonid jne). Mees annab seemnevedeliku ise meie keskuses selleks ettenähtud privaatses ruumis. Mõningatel juhtudel, kui mehe seemnevedelikus puuduvad seemnerakud, otsitakse seemnerakke munandikoest. Sel juhul kasutatakse seemnerakkude saamiseks munanditest või munandimanusest biopsia meetodit.

Seemnerakkude külmutamine ei mõjuta negatiivselt kunstliku viljastamise efektiivsust ega kutsu lootel esile väärarengute esinemissageduse tõusu. Meie keskuses on võimalik seemnerakke külmutada 12 aastaks. 

Meditsiinilisel näidustusel enne viljakust kahjustavat ravi võtab Tervisekassa seemnerakkude külmutamise ja säilitamise tasu maksmise kohustuse üle kuni 40-aastastel patsientidel. Rohkem infot Naistekliiniku hinnakirjast.