Spermogramm
Spermogramm on seemnerakkude analüüs, millega on võimalik hinnata mehe viljakust. Analüüs hõlmab seemnevedeliku proovist seemnerakkude liikuvuse, kuju ja nende hulga uurimist.
Seemnevedelikku hinnatakse rahvusvaheliste kriteeriumite alusel, mille on välja töötanud Maailma Terviseorganisatsioon (WHO). Analüüsi põhjal on võimalik hinnata, kas lastetus võib olla mehepoolne. Selleks, et spermogramm annaks tõepäraseid tulemusi, peaks hoiduma 2–4 päeva enne analüüsi andmist seemnepurskest. Samuti peaks hoiduma alkoholist, raskest füüsilisest pingutusest, üleväsimusest ning kuumast vannist või saunast. Spermaproovi saab patsient anda viljatusravikeskuses kohapeal selleks ettenähtud privaatses ruumis.
Lisaks on võimalus läbi viia MAR-testi, millega hinnatakse seemnerakkude vastaste antikehade olemasolu. Hinnatakse, kas pärast spetsiaalse lahusega seemnevedeliku töötlemist on võimalik eraldada parema kvaliteedi ja liikuvusega seemnerakke. Sellisel juhul on tegemist süvendatud spermogrammiga. Kui seemnevedelikus leidub üle 50% spermiaalseid antikehasid ehk seemnerakkude vastaseid antikehi, võib see viidata võimalikule immunoloogilisele viljatusele. Organism käsitleb seemnerakke kui kehavõõraid rakke ja tekitab nende vastu antikehi (analoogsed protsessid toimuvad ka teiste kehavõõraste organismide, nt patoloogiliste bakterite või viiruste tungimisel organismi).
Viljatuse põhjuseks võib olla ka sperma oksüdatiivne stress, mida on võimalik spermauuringu abil kindlaks teha.
Rohkem infot patsiendi infomaterjalidest:
Meeste teostatavad analüüsid kunstliku viljastamise protseduuri korral
Meeste teostatavad analüüsid kunstliku viljastamise protseduuri korral (vene keeles)