Vaegnägijatele
Registratuur:

Sõeluuringud vastsündinutele

Vastsündinute sõeluuringu eesmärk on võimalikult varakult avastada teatud pärilikud või kaasasündinud haigused, mis tähelepanuta jätmisel võivad lapse tervist või arengut kahjustada.

Kõigile Eestis sündinud vastsündinuile pakutakse sõeluuringut 21 erineva kaasasündinud haiguse suhtes. Tervisekassa kindlustust omavatele lastele on see tasuta.

Vastsündinute  kuulmistestid

Kõige esimene test, mida lastele pärast sündi tehakse (ehk vastsündinute kuulmisskriining), on otoakustiliste emissioonide test (OAE). See on kiire test, millega hinnatakse, kas lapse kuulmiselundis olevad rakud on töökorras. Uuringu ajal mängitakse lapsele kõrva vaikseid helisid ning toimivate rakkude korral on võimalik aparatuuriga tuvastada rakkudest tulev vastus (nn heli peegeldus). 

See test on väga kiire ja ohutu, kuid seda võib olla vaja korrata. Testitakse enamasti üks kõrv korraga, kuid sõltuvalt testijatest võib protseduur veidi erinev olla. Laps võib uuringu ajal magada, mis sageli pigem isegi lihtsustab ja kiirendab testimist.

Aparatuur näitab, kas kõrv läbib testi või mitte, see ei hinda lapse kuulmise taset! Samuti võivad selle testiga jääda tuvastamata väikesed kuulmislangused.

On mitmeid põhjuseid, miks laps ei pruugi esimesel korral testi läbida (vaata altpoolt täpsemalt) ja sellisel juhul korratakse esimesena seda sama testi. Kui laps ei läbi skriiningtesti korduvalt, suunatakse ta juba täpsustavatele uuringutele.

Vastsündinute kuulmistestid on lapsele ohutud.

Silmade punase refleksi hindamine

Kõigil vastsündinutel, kes kirjutatakse koju ja kellel on võimalik, tehakse  pupilli punase refleksi e. Brückneri test.

Pupilli punase refleksi kontrollimine oftalmoskoobi abil - valgus suunatakse mõlemasse silma korraga, et hinnata üheaegselt mõlema silma punast refleksi. Normileiu korral (Foto 1) peavad pupillide refleksid peegelduma mõlemast silmast võrdsena. Punase refleksid häiruvad erinevate silmade seisundite puhul. 

Pupilli punase refleksi normleid. Normileiu korral pupillide refleksid peegelduvad mõlemast silmast võrdsena.

 

 

 

 

Foto 1. Pupilli punase refleksi e. Brückneri testI normleid.