Vaegnägijatele
Registratuur ja info:

Jämesoolevähi sõeluuring

Jämesoolevähk on aastaid kaebusteta kulgev pahaloomuline kasvaja, mida on võimalik varakult avastada juba enne, kui haigus on muutunud pahaloomuliseks.

Jämesoolevähi sõeluuringus osalevad 60–69-aastased mehed ja naised iga kahe aasta tagant.

2023. aastal oodatakse uuringule mehi ja naisi sünniaastaga 1955, 1957, 1959, 1961 ja 1963.

Sõeluuring on patsiendile (ka ravikindlustamata patsiendile) tasuta.

Jämesoolevähi uuringule pääseb ka sõeluuringuväliselt. Kui Teil on tervisemure, siis pöörduge perearsti poole, kes suunab Teid vajadusel lisauuringule. 

Alustage perearstist

  • Perearsti või pereõe vastuvõtult saate väljaheiteproovi võtmise komplekti, mis sisaldab proovinõud, infolehte, ankeeti ja makstud vastusega ümbrikut. Proovi saab teha mugavalt oma kodus ning seejärel tuleb see saata infolehes näidatud laborisse.
  • Kui selgub, et väljaheiteproov sisaldab peitverd, tuleb Teil tulla koloskoopia uuringule. Selleks väljastab perearst saatekirja.

Koloskoopia uuring

  • Koloskoopia uuringuga vaadeldakse jämesoolt. Uuringu ajal võetakse jämesoolest vajadusel biopsiad või eemaldatakse healoomulised vähi eelvormid ehk polüübid.
  • Nii biopsia kui polüüpide eemaldamine on üldjuhul valutu, kuid kui uuringu ajal esineb ebamugavustunne, manustatakse vajadusel ravimeid. Ravimite tarvitamise järel ei ole vahetult pärast uuringut soovitatav juhtida autot.
  • Juhul kui sooles leitakse haiguslik muutus, lepitakse kokku korduva visiidi aeg uuringu tulemuste selgitamiseks ning räägitakse edasisest jälgimisest või ravivõimalustest.

Patsiendi infomaterjal: Koloskoopia

Jämesoolevähi koloskoopia uuringule saab registreerida telefonil 620 7077. Täpsem informatsioon uuringu kohta ja nõustamine E–R kl 08.00–16.00 samal telefoninumbril.

Jämesoole vähi ja sõeluuringute kohta saate lugeda rohkem infot Haigekassa koduleheküljelt.

Koloskoopia uuringud toimuvad ITK gastroenteroloogiakeskuses
Ravi tn 18, C-korpus

59.42701, 24.75573