Vaegnägijatele
Registratuur ja info:

Vastsündinu kollasus

Selle infolehega soovime anda lapsevanematele teavet vastsündinu kollasuse põhjustest ning sellega kaasnevatest uuringutest, analüüsidest ja ravivõtetest.

Kollasus on vastsündinuperioodi (0–28 elupäeva) kõige sagedamini esinev tunnus. Nähtav kollasus ehk ikterus esineb umbes 80% enneaegsetest vastsündinutest ja kuni 45% ajalistest vastsündinutest.

Füsioloogiline ehk loomulik kollasus võib ilmneda vanuses 24 tundi kuni 14 päeva.

Enne sündi on loote veres punaliblesid rohkem kui hilisemal eluperioodil. Pärast sündi hakkavad punalibled lagunema ja verre tekib sapipigment – bilirubiin. Vastsündinu maksal tuleb taluda 2–3 korda suuremat koormust kui looteperioodil, et punaliblede lagunemisel vabanevat bilirubiini organismist väljutada. Asjaolu, et mõnel muidu tervel ja normaalsel vastsündinul areneb nn füsioloogiline ikterus ja teisel mitte, ongi tingitud eelkõige maksa erinevast võimest bilirubiini väljutada.

Füsioloogilise ikteruse sümptomiks on naha muutumine kollaseks. Kollasuse kõrgpunkt on ajalistel lastel tavaliselt 3.–6. elupäeval, enneaegsetel lastel 6.–10. elupäeval.

Kollasus on mitteloomulik, kui:

  • see ilmneb enne 24. elutundi,
  • see püsib ajalisel vastsündinul rohkem kui 14 päeva,
  • see püsib enneaegsel vastsündinul > 21 päeva,
  • see kulgeb laineliselt,
  • esineb tume uriin ja hele väljaheide.

Mõne eelpool loetletud asjaolu esinemise korral tuleb kollasuse põhjust uurida.

Uuringud

Vereanalüüsist määratakse bilirubiini- ja hemoglobiinisisaldus, mille järgi valitakse ravimeetod. Lisaks määratakse nii ema kui ka lapse veregrupp ja  antikehade  olemasolu lapse veres. Vajadusel tehakse lisauuringuid.

Ravivõimalused

Esimene ja efektiivne ravimeetod on fototeraapia ehk valgusravi. Sinise valguse toimel tekib nahas selline bilirubiini vorm, mis eritub kergesti soole ja neerude kaudu ega ole mürgine. Fototeraapiat tehakse nii kaua, kuni bilirubiini tase on püsivalt madal.

Prognoos

Prognoos sõltub bilirubiini tasemest. Ilma ravita tõuseb bilirubiinisisaldus lubatust kõrgemale ja bilirubiin hakkab kogunema kudedesse. Ajule on bilirubiin toksiline ning võib tekitada ajukahjustuse, mida nimetatakse tuumikteruseks ehk bilirubiinentsefalopaatiaks. Õigeaegse ravi abil aga taandub kollasus tavaliselt probleemitult.

Ennetamine

Füsioloogilise ikteruse ennetamisel on olulisel kohal vastsündinu piisav toitmine, mis kiirendab soolte tööd ja seega ka bilirubiini väljaviimist. Sageli ei ole füsioloogilise ikteruse ennetamine siiski võimalik.

Kui reesusnegatiivsel emal on reesuspositiivne laps, süstitakse emale pärast sünnitust 72 tunni jooksul reesuskonflikti ennetamiseks anti-D- immunoglobuliini – ainet, mis takistab reesuspositiivsete punaliblede vastaste antikehade teket. Sel juhul ei teki antikehasid ega reesuskonflikti ka järgmise raseduse puhul.

ITK420 Käesoleva infolehe on kinnitanud Ida-Tallinna Keskhaigla juhatuse esimees 22.08.2007 otsusega (protokoll nr 13).