Vaegnägijatele
Registratuur ja info:

Looteveeuuring ehk amniotsentees

Käesoleva infolehe eesmärgiks on anda patsiendile teavet looteveeuuringu ehk amniotsenteesi eesmärgist, olemusest, riskidest ja tulemusest.

Looteveeuuringu käigus võetakse lootevett. Kõige sagedamini tehakse seda loote kromosoomide uurimiseks, et avastada lapsel sünni eel võimalikke kromosoomihaigusi. Looteveeuuringule suunatakse rasedad, kelle varasemad uuringud (kuklavoldi mõõt, kaksiktest, kolmiktest) viitavad võimalikule kromosoomihaiguse riski suurenemisele või kelle terviseloos on viiteid kromosoomihaigustele. Looteveeuuring on vabatahtlik ning patsiendil on õigus ise otsustada, kas ta soovib uuringut või mitte. Enne uuringut tuleb allkirjastada nõusolekuvorm.

Palume uuringule tulla naistekliiniku vastuvõttu 15 minutit enne määratud aega. Vastuvõtus registreeritakse uuringule tulek ning seejärel juhatatakse Teid uuringule. Palume TeiI arvestada kahe-kolmetunnise ajakuluga.

Kuidas looteveeuuringut tehakse?

Geneetiliste uuringute tegemiseks on vaja uurida tulevase lapse rakke. Loode asub emakas lootevett täis looteveepõies. Lootevees leidub loote naharakke ja ainevahetuse jääke.  Rakkude uurimiseks võetakse ultraheli kontrolli all peenikese nõelaga läbi kõhuseina väike hulk lootevett. Looteveest saadud rakud pannakse üheks-kaheks nädalaks spetsiaalsesse toitelahusesse kasvama, seejärel saab paljunevaid rakke mikroskoobi abil uurida.

Millal on parim aeg looteveeuuringu tegemiseks?

Tavaliselt tehakse looteveeuuring 15.-20. rasedusnädalal, kuid seda võib teha ka hiljem. Ohutuimaks peetakse 16.-17. rasedusnädalat.

Kas looteveeuuring on valus?

Uuring võib tunduda ebamugav, kuid enamik naisi ei pea uuringut valusamaks kui veenivere võtmist. Pärast uuringut võite tunda mõningast pingetunnet kõhus; see on normaalne.

Millised on looteveeuuringu riskid?

Looteveeuuring on üsna levinud uuring ning tüsistusi esineb harva. Enamiku naiste jaoks kaalub uuringu tulemusena saadav informatsioon oluliselt üles uuringuga kaasneva riski.

  • Looteveeuuringuga   suureneb raseduse iseenesliku katkemise oht 0,5%-1% võrra. Raseduse katkemise täpne põhjus on teadmata. Üle 99% rasedustest kulgeb edasi probleemideta.
  • Nakkuse vältimiseks kasutatakse looteveeuuringul aseptilist (steriilset) metoodikat, sellest hoolimata võib harva esineda põletikke, mis väljenduvad palaviku, emaka kokkutõmmete ja kõhuvaluna.
  • RhD-negatiivsetel rasedatel on looteveeuuringul oht, et loote vererakud satuvad raseda vereringesse ja tal tekivad nendevastased antikehad. Riski maandamiseks tehakse rasedale vajaduse korral antikehade süst, mis ennetab antikehade teket raseda organismi poolt.

Mida panna tähele?

Tugeva vooluse, verejooksu, kõhuvalu või üle 38 °C palaviku tekkimisel pöörduge naistekliiniku erakorralisse vastuvõttu Ravi tn 18, Tallinn.

Looteveeuuringu tulemus

Looteveeuuringu tulemuse saab teada kolme nädala pärast uuringu tegemisest. Esmalt antakse Teile vastusest teada telefoni teel. Looteveeuuring annab Teile informatsiooni uuritava haiguse kohta. Kui uuringu tulemus näitab, et lootel on geneetiline haigus, siis selgitatakse Teile uuringu tulemust ning edasist prognoosi. Raseduse katkestamise ja steriliseerimise seaduse järgi on meditsiinilistel näidustustel raseduse katkestamine lubatud 21. rasedusnädala Iõpuni. Kui otsustate raseduse katkestada, tuleb Teil täpsema informatsiooni saamiseks pöörduda oma arsti või ämmaemanda poole.

ITK641

Kinnitatud AS ITK ravikvaliteedi komisjoni 09.03.2022. a otsusega (protokoll nr 4-22)