Juhend naistele puhtaks enesekateteriseerimiseks
Käesoleva infolehe eesmärgiks on anda juhised puhtaks enesekateteriseerimiseks.
Puhas enesekateteriseerimine (PEK) on meetod, mida kasutatakse põie tühjendamiseks juhtudel, kui see ei ole loomulikul teel võimalik. See tehnika võimaldab Teil iseseisvalt sisestada õhukese plasttoru ehk kateetri kusitisse, et uriin saaks põiest väljuda. Järgides alltoodud juhiseid, saate tagada protseduuri ohutuse, hügieeni ja tõhususe. Kui Teil tekib küsimusi või vajate täiendavat juhendamist, pöörduge oma raviarsti või õe poole.
Puhas enesekateteriseerimine hõlmab kateetri perioodilist sisestamist põide kogu päeva jooksul, et tagada põie täielik tühjenemine.
-
PEK-i võib kasutada nii pikaajaliselt kui ajutiselt, sõltuvalt põie normaalse funktsiooni taastumise võimest.
-
Kateteriseerimiste sagedus ehk ööpäevane arv sõltub urineerimishäire põhjusest ning jääkuriini kogusest, samuti patsiendi enesetundest. Esmased soovitused PEK-i sageduse kohta annab seda juhendav arst või õde.
-
Patsiendi poolt teostatud kateteriseerimine on puhas, mittesteriilne protseduur, st et kodustes tingimustes piisab tavapärasest hügieenist, nagu kätepesu ja puhas tööpind.
-
Eduka PEK-i tulemusel väheneb korduvate ülemiste ja alumiste kuseteede infektsioonide, sepsise, neerukivitõve ja põiekivide tekkerisk.
ETTEVALMISTUS
-
Proovige esmalt loomulikul viisil urineerida. Kui see ei õnnestu, jätkake kateteriseerimisega.
-
Asetage kõik vajalikud vahendid puhtale käterätile.
-
Peske intiimpiirkond enne igat kateteriseerimist.
-
Menstruatsiooni korral kasutage enne PEK-i protseduuri tampooni.
-
-
Peske käed sooja vee ja seebiga.
-
Avage kateetri pakend vahetult enne kasutamist.
-
Leidke mugav asend (vannitoas või voodi servale istudes, protseduuri saab teostada ka ratastoolis).
-
Vajadusel kasutage peeglit, et aidata tuvastada kusiti asukoht.
Joonis 1. Puhas enesekateteriseerimine
PUHAS ENESEKATETERISEERIMINE – protseduur
-
Asetage kateetri otsale libestusgeeli 2–3 cm ulatuses. Kui geeli on liiga vähe, võib protseduur muutuda ebamugavaks ja valulikuks.
-
Alustage kateteriseerimist kohe peale geeli panekut, ärge asetage geeliga kaetud kateetrit käterätile, paberile või muule pinnale, sest kateeter võib saastuda.
-
Avage häbememokad vasaku käe teise ja neljanda sõrmega. Kolmanda sõrmega saab tuvastada kusitiava. Nii on kusitiava paremini leitav ning kateetrit kergem sisse viia. Abivahendina võib kasutada peeglit.
-
Sisestage kateeter, hoides parema käega kateetri ülemisest kolmandikust. Suunake kateetri ots kusitiavast sisse suunaga naba poole (ülespoole).
-
Lükake kateetrit edasi õrnade keeravate liigutustega. Vältige kateetri selle osa puudutamist, mis läheb kuseteedesse.
-
Kui uriin hakkab voolama, lükake kateetrit veel 2–3 cm sissepoole ja suunake selle vaba ots allapoole, näiteks puhtasse anumasse või kraanikaussi.
-
Kui uriini enam ei tule, tõmmake kateeter aeglaselt välja.
-
Protseduuri lõppedes peske käed.
PÄRAST KATETERISEERIMIST
Alguses võib esineda kusitist kerget veritsust ja kipitustunnet. Kui protseduuri teostamisel jälgida rangelt intiim- ja kätehügieeni, mööduvad need mõne aja jooksul.
Kui tekivad põiepõletiku tunnused, nagu alakõhuvalu, valulik urineerimine, veri uriinis, uriini halb lõhn, pöörduge kohe perearsti või uroloogi poole. Võimalusel jätkake kateteriseerimist, kasutades iga kord uut kateetrit.
Kuseteede infektsioonide ennetamiseks järgige järgmisi soovitusi:
-
Tarbige päevas 1,5–2 l vedelikku, eelistatavalt vett. See aitab uriini lahjendada ja soodustab bakterite väljutamist kuseteedest.
-
Suurendage kateteriseerimiste sagedust, kui jääkuriini kogus ületab 500 ml.
-
Tõstke uriini happelisust, juues neeruteed või jõhvikamahla. Uriini happelisem keskkond võib takistada bakterite kasvu.
-
Piirake õhtust vedeliku tarbimist soovitavalt juba 2–3 tundi enne magamaminekut (näiteks pärast kella 19.00). See aitab vähendada öise uriinipidamatuse riski ja vajadust öiseks enesekateteriseerimiseks, ennetades põie liigtäitumist öösel.
Veritsuse tekkimisel kusitist peab üle vaatama kateteriseerimise tehnika ja veenduma, kas libestusgeeli kasutatakse piisavas koguses. Ebapiisav libestus võib põhjustada limaskesta ärritust või mikrotraumasid. Toitumis- ja liikumispiiranguid ei ole.
Kodunt lahkudes peaks alati olema kaasas kõik vajalikud vahendid, mis võimaldavad kateteriseerida ka väljaspool kodu. Kui vesi ja seep ei ole kättesaadavad, võib kasutada intiimpesuks mõeldud niiskeid salvrätikuid. Võimalusel vältige mähkmete kasutamist, sest mähkmed soodustavad kuseteede infektsioonide teket, eriti kui neid ei vahetata piisavalt sageli.
Probleemide tekkimisel palume Teil pöörduda Teid nõustanud õe või uroloogi poole. Infektsiooni tunnuste tekkimisel pöörduge oma perearsti või uroloogi poole.
ITK1267
Kinnitatud Aktsiaselts Ida-Tallinna Keskhaigla ravikvaliteedi komisjoni 14.05.2025 otsusega (protokoll nr 8-25)