Vaegnägijatele
Registratuur:

Veresoontekirurgia

ITK veresoontekirurgid tegelevad nii arterite kui ka veenide haiguste diagnostika ja raviga.

Veenilaiendid ehk varikoos on aja jooksul laienenud ja nähtavad veenid jalgadel. Täpset veenilaiendite tekkepõhjust ei teata. Kroonilise veenihaiguse avaldumise põhjuseks on veeniseina struktuuri või veeniklappide kahjustus, mille tagajärjel häirub südame suunas liikuva vere voolamine.

Veenilaiendite esinemissagedus on väga suur ning on seotud pärilikkusega. Kerged vormid avalduvad kuni 75%-l täiskasvanutest. Veenilaiendid ei kao iseenesest ära ning haiguse süvenedes tekib nähtavaid veenilaiendeid juurde. Enamasti ei tekita veenilaiendid lisakaebusi või -probleeme, on kosmeetilised ega vaja kirurgi sekkumist.

Veenihaigusega seostavad patsiendid mitmesuguseid sümptomeid, sh kogu jala turse, valu, krambid, raskustunne jalgades ja väsimus, nahasügelus jne. Samas ei pruugi kõik kaebused olla seotud veenihaigusega. Seetõttu tuleb kaebuste korral esmalt pöörduda oma perearsti poole, kes hindab jalgade seisundit ning annab esmased ravisoovitused ning -juhised haigusega toimetulekuks / subjektiivsete kaebuste põhjuste leidmiseks. Kui veenilaienditega kaasneb turse, nahakahjustus ning patsient on veenihaiguse kirurgilisest ravist huvitatud, suunab perearst ta veresoontekirurgi/üldkirurgi vastuvõtule. Soovitame tutvuda "Jala veenilaiendite ja kroonilise venoosse puudulikkuse" patsiendijuhendiga, et paremini mõista, millisel juhul on tegemist kosmeetilise veenilaiendi ning millal meditsiinilist korrigeerimist vajava veenilaiendiga.