Vaegnägijatele
Registratuur:

Emakakaelavähi sõeluuring

Emakakaelavähk on viimase viie aasta andmetel Eestis günekoloogiliste pahaloomuliste kasvajate hulgas esinemissageduselt teisel kohal. Igal aastal diagnoositakse Eestis emakakaelavähk keskmiselt 160 naisel.

Inimese papilloomviirus ehk HPV (ingl human papilloma virus) on viirus, mille kõrge riskiga tüved võivad põhjustada muutusi emakakaela rakkudes. Püsiv nakkus kindla HPV-tüübiga võib tekitada emakakaelavähki. Kõige kõrgema vähiriskiga on HPV-tüved 16 ja 18. HPV levib sugulisel teel.

Emakakaelavähi sõeluuringule kutsutakse 30–65-aastaseid naisi Haigekassa kutsega iga 5 aasta järel.

2024. aastal ootame emakakaelavähi sõeluuringule naisi sünniaastaga 1959, 1964, 1969, 1974, 1979, 1984, 1989 ja 1994.

Sõeluuring on tasuta ka kõigile ravikindlustuseta naistele. Sõeluuringule registreerumiseks ei ole vaja oodata kutset. Sõeluuringuga tegeleb ämmaemand.

Emakakaelavähi või selle eelsete seisundite varajaseks avastamiseks ja ennetamiseks võetakse sõeluuringu käigus emakakaelalt HPV-uuringuks proovimaterjal. Sõeluuringu tulemused on nähtavad hiljemalt 4 nädala pärast digiloos.

HPV negatiivse uuringutulemuse korral toimub edasine emakakaela jälgimine vastavalt riiklikule sõeluuringu kavale tavapäraselt HPV-analüüsiga iga 5 aasta tagant.

HPV positiivse uuringutulemuse korral tehakse lisaks samast proovimaterjalist vedelikul baseeruv günekotsütoloogiline uuring (LBC-l põhinev PAP-uuring).

Kui PAP uuring on normis, siis kutsutakse Teid tagasi aasta pärast, et võtta uus HPV analüüs. Kui PAP uuring on patoloogiline, siis on vajalik teostada kolposkoopia uuring. Need täiendavad uuringud on tasuta ka siis, kui puudub ravikindlustus.

Teiega võetakse 1 kuu jooksul ühendust ning vajadusel lepitakse kokku edaspidised uuringud ja raviplaan. Tulemused ja epikriis on nähtavad ka digiloos.

Emakakaelavähi sõeluuringute kohta saate lugeda rohkem infot Tervisekassa koduleheküljelt.

Oluline! Tervise Arengu Instituudi ja Eesti Haigekassa viivad läbi pilootuuringu, mille käigus pakutakse osale emakakaelavähi sõeluuringu sihtrühma naistest võimalust teha soovi korral HPV-test ise kodus. Loe lähemalt Tervise Arengu Instituudi koduleheküljelt.

Patsiendi infomaterjalid: