Vaegnägijatele
Registratuur ja info:

Emakakaelavähi sõeluuring

Emakakaelavähk on viimase viie aasta andmetel Eestis günekoloogiliste pahaloomuliste kasvajate hulgas esinemissageduselt teisel kohal. Igal aastal diagnoositakse Eestis emakakaelavähk keskmiselt 160 naisel.

Inimese papilloomviirus ehk HPV (ingl human papilloma virus) on viirus, mille kõrge riskiga tüved võivad põhjustada muutusi emakakaela rakkudes. Püsiv nakkus kindla HPV-tüübiga võib tekitada emakakaelavähki. Kõige kõrgema vähiriskiga on HPV-tüved 16 ja 18. HPV levib sugulisel teel.

Emakakaelavähi sõeluuringule kutsutakse 30–65-aastaseid naisi Haigekassa kutsega iga 5 aasta järel.

2021. aastal ootame emakakaelavähi sõeluuringule naisi sünniaastaga 1956196119661971197619811986 ja 1991.

Emakakaelavähi või selle eelsete seisundite varajaseks avastamiseks ja ennetamiseks võetakse sõeluuringu käigus HPV-uuringuks proovimaterjal. Sõeluuringu tulemused on nähtavad hiljemalt 4 nädala pärast digiloos ja iPatsiendi portaalis.

HPV negatiivse uuringutulemuse korral toimub edasine emakakaela jälgimine tavapäraselt HPV-analüüsiga iga 5 aasta tagant.

HPV positiivse uuringutulemuse korral tehakse lisaks samast proovimaterjalist vedelikul baseeruv günekotsütoloogiline uuring (LBC-l põhinev PAP-analüüs). Teiega võetakse 1 kuu jooksul ühendust ning vajadusel lepitakse kokku edaspidised uuringud ja raviplaan. Tulemused ja epikriis on nähtavad ka digiloos.

Emakakaelavähi sõeluuringute kohta saate lugeda rohkem infot Haigekassa koduleheküljelt.