Vaegnägijatele
Registratuur ja info:

Kollatähni ehk maakuli ümarauk

Selle infolehe eesmärk on tutvustada kollatähni ehk maakuli ümaraugu tekkimise põhjuseid, tunnuseid ja ravi võimalusi.

Võrkkest on nägemisanalüsaatori osa, mis paikneb silmamuna tagaseina sisepinnal (silmapõhjas) ja millele langenud valguskiirtest saab alguse nägemisprotsess. Kollatähn ehk maakul on võrkkesta keskosa, mis on spetsialiseerunud teravaks nägemiseks: lugemiseks ja muuks täppistegevuseks.

Ümarauk on kollatähni ealine muutus, harvadel juhtudel tekib see tugevast löögist vastu silma. Muutus kollatähnis võib areneda ühe nädala kuni mitme kuu jooksul. Põhjuseks on silmamuna täitva klaaskeha ja võrkkesta seesmise kihi omavaheline tõmme, vahel on põhjuseks pikaajaline maakuli turse.

Kollatähni ümaraugu tunnused

Haiguse algstaadiumis on haige silma ees hägune laik, nägemine on moonutatud ning lugemisel on kujutise jooned kõverad.

Haiguse arenedes tekib tume laik nägemise keskpunktis, külgmine nägemine jääb normaalseks. Valu ümaraugu puhul ei esine.

20% patsientidel esineb haigus mõlemas silmas.

Diagnoosimine

Silmaarst diagnoosib ümaraugu spetsiaalse instrumendiga silma sisse vaatamisel ja optilise tomograafiga silmapõhja pildistamisel.

 kollatähn1 kollatähn2

Kollatähni ümarauk

Ravi

Vitrektoomia ehk klaaskeha lõikus on ainus ravi, mis võib sulgeda maakuli ümaraugu ja taastada lugemisnägemise. Ravimid ja laserravi kahjuks ei aita. Kui maakuli ümarauk on esinenud pikka aega (üle aasta), ei pruugi operatsioon nägemist parandada ja igapäevatoimingutes tuleb appi võtta abivahendid (luubid, suurendusekraanid jne). Operatsioon on soovitatav teha 1-2 kuu jooksul diagnoosimisest.

ITK530 
Käesoleva infolehe on kinnitanud Ida-Tallinna Keskhaigla juhatuse esimees 06.07.2009 (käskkiri nr 11-09).