Vaegnägijatele
Registratuur ja info:

Raseduse katkemine

Infolehe eesmärk on selgitada patsiendile raseduse katkemise põhjuseid, diagnoosimist ning meditsiinilise sekkumise võimalusi.

Raseduse katkemiseks nimetatakse olukorda, mille puhul emakasisene rasedus lõpeb enne 22. rasedusnädalat. Raseduse katkemist esineb kõige sagedamini raseduse esimeses järgus. Enne 20. rasedusnädalat toimub raseduse katkemine 8-20%-l naistest, kes on teadlikud enda rasedusest ning nendest 80% katkeb juba esimese 12 nädala jooksul.

Raseduse katkemise riskitegurid

 • Vanus (vanuse suurenedes risk tõuseb).
 • Varasem raseduse katkemine.
 • Suitsetamine.
 • Alkoholi tarvitamine.
 • Kõrge palavikuga kulgevad haigused (üle 37,8°C).
 • Trauma, näiteks amniotsenteesi, koorionibiopsia tõttu.
 • Muu: kokkupuude kemikaalide, infektsioonide, kiirituse või ravimitega, aga ka vaimne stress.

Raseduse katkemise põhjused

Põhjuseks võib olla näiteks:

 • Embrüo juhuslik geneetiline häire, näiteks vale kromosoomide arv
 • Krooniline üldhaigus, näiteks ebapiisavalt ravitud suhkrutõbi
 • Emaka müoomisõlmed
 • Emaka väärareng
 • Mõnikord hakkavad rakud küll jagunema, kuid embrüot ei arene.

Need on vaid mõned näited põhjustest. Enamasti on konkreetsel juhul väga raske välja tuua kindlat põhjust.

Raseduse katkemise diagnoosimine

Olulised on naise kaebused (veritsus, kõhuvalu, rasedussümptomite kadumine) ja läbivaatus. Diagnoosi täpsustamiseks kasutatakse ultraheliuuringut. Varase raseduse ajal vaadatakse rasedust tupekaudse ultrahelianduriga. Nii saab hinnata, kas loode paikneb emakas ja kas loode on eluvõimeline.

Meditsiinilised terminid, mida arstid võivad kasutada seoses raseduse katkemisega

 • Raseduse peetumise (missed abortion) korral on loote südametegevus lakanud, areng lõppenud, kuid mingeid kaebusi — kõhuvalu ega verejooksu — ei pruugi veel olla.
 • Raseduse katkemise (abortus incompletus) korral on loode tavaliselt hukkunud ning on alanud juba lootemuna spontaanne irdumine emakast, selle väljenduseks on valud alakõhus ja verejooks suguteedest.
 • Septilise raseduse katkemise korral võib tekkida emakapõletik, mida iseloomustavad palavik, külmavärinad, gripilaadsed sümptomid, kõhuvalu, veritsus, halvalõhnaline voolus tupest.

Katkenud rasedus

Kahjuks on nii, et raseduse katkemist peatada ei ole võimalik. Kui rasedus on katkenud või hakkab katkema, võib raseduskude emakaõõnest väljuda iseeneslikult, kuid vajalikuks võib osutuda ka meditsiiniline sekkumine. See, kui kiiresti tuleb sekkuda, sõltub sellest, kas esineb verejooksu või emakapõletiku tunnuseid.

Võimalikud taktikad, kui on diagnoositud raseduse katkemine

 1. Jälgimistaktika. Tavaliselt väljub 2-4 nädala jooksul raseduskude emakast, seda kontrollitakse ultraheli abil arsti poolt kindlaks määratud ajal. Selline taktika sobib, kui naine on stabiilses seisundis, kui ei ole tugevat verejooksu ega põletiku tunnuseid. Põletiku tunnusteks on palavik, halvalõhnaline voolus, emaka valulikkus läbivaatusel. Selle taktika plussiks on, et välditakse meditsiinilist sekkumist. Miinuseks on see, et jälgimisperiood võib olla pikk, võib tekkida verejooks või põletik. Jälgimistaktika puhul võib tekkida vajadus minna üle medikamentoossele või kirurgilisele taktikale.
 2. Medikamentoosne taktika. Emakaõõne tühjenemise soodustamiseks ja verejooksu pidurdamiseks manustatakse ravimeid, mis põhjustavad emaka kokkutõmbeid. Eestis on kasutusel ravim nimega Cytotec (misoprostool). Selle taktika plussiks on, et emakaõõne tühjenemine on võrreldes jälgimistaktikaga kiirem, tänu sellele väheneb ka verejooksu ja põletiku tekke risk. Ravim on enamikule patsientidest hästi talutav, põhjustades üksnes ajutisi kõrvaltoimeid: iiveldust, kõhuvalu ja külmavärinaid. Medikamentoosse taktika miinuseks on see, et võib tekkida vajadus ravimit korduvalt manustada, kuna emakaõõne lõplik tühjenemine võib võtta enam aega. Võib tekkida verejooks ning vajadus emakaõõne kirurgiliseks puhastamiseks, kusjuures mida kauem on kestnud rasedus, seda suurem on täiendava kirurgilise puhastuse vajaduse tõenäosus.
 3. Kirurgiline taktika ehk emakaõõne abrasioon ehk puhastus. Üldnarkoosis laiendatakse emakakaela ja emakasse viiakse spetsiaalne instrument, mille abil raseduskude väljutatakse emakast. Seda taktikat soovitatakse kasutada, kui on tugev veritsus või juba tekkinud põletik. Kirurgilise taktika plussiks on see, et enamasti piisab emakaõõne tühjendamiseks ühest protseduurist. Miinuseks on aga vajadus teha narkoosi ning sellega seotud tüsistuste risk. Puuduseks on ka see, et kirurgilise puhastuse korral esineb alati risk emakakaela või emaka vigastuseks, mis võib kaasa tuua tugeva verejooksu ja kõige raskematel juhtudel vajaduse emakas erakorraliselt eemaldada.

Raseduse katkemise järel

Pärast raseduse katkemist tuleb meeles pidada järgmist:

 • Vereeritus võib kesta 1-3 nädalat.
 • Günekoloogiline järelkontroll toimub 2 nädala jooksul pärast raseduse katkemist.
 • Ei ole lubatud elada suguelu 2-3 nädalat, käia vannis, saunas, ujuda ega kasutada tupetampoone.
 • Kohe võib alustada soovi korral sobiva rasestumisvastase vahendi tarvitamist. Nende kohta annab lisainfot Teie arst.
 • Kui pärast raseduse katkemist tekib palavik üle 38 kraadi, tugev kõhuvalu või verejooks, tuleb pöörduda naistekliiniku erakorralisse vastuvõttu, mis on avatud ööpäev läbi ja asub Tallinnas Ravi 18. Sõltuvalt seni rakendatud taktikast ning probleemi iseloomust võib tekkida vajadus manustada verejooksu pidurdavaid ravimeid või antibiootikume, samuti võib tekkida vajadus emakaõõne erakorraliseks kirurgiliseks puhastuseks ja/või haiglaraviks.

Tüsistusteta kulgenud raseduse katkemine ühel korral ei halvenda tulevaste raseduste väljavaateid. Võimaluse korral tuleks vältida tugeva verejooksu ja põletiku teket, s.t valida koostöös arstiga sobilik ravitaktika ning probleemide ilmnemisel pöörduda kiiresti arsti poole. Kui katkeb mitu rasedust järjest või rasedus katkeb hilises etapis, võib tekkida vajadus teha lisauuringuid põhjuse väljaselgitamiseks kas siis haiglaravi ajal või edaspidi plaanilises korras naistenõuandlas. Emotsionaalselt on raseduse katkemine kurnav igale naisele, seetõttu on soovitatav kasutada raseduskriisi abi tasuta telefonil 800 2008.

ITK708 Käesoleva infolehe on kinnitanud Ida-Tallinna Keskhaigla juhatuse esimees 06.02.2015 (käskkiri nr 3-15).