Vaegnägijatele
Registratuur:

Silma sarvkesta kriimustus ehk erosioon

Käesoleva infolehe eesmärk on tutvustada silma sarvkesta kriimustuse ehk erosiooni põhjuseid, tunnuseid ja ravivõimalusi.

Silma sarvkesta kriimustus on silma pindmine vigastus, mis tekib näiteks silma vigastamisel oksaga. Seda võib tekitada ka võõrkeha, mis kriimustab silma sarvkesta, kuid ei jää silma pidama, vaid väljub silmast koos pisaratega. Kaebusteks on tugev pisaravoolus, purutunne silmas ja valguskartus.

Silma sarvkesta kriimustuse korral pöörduge valvesilmaarsti poole erakorralise meditsiini keskuses Tallinnas, Ravi tn 18.

Ravi

Sarvkesta kriimustuse diagnoosimiseks vaatleb arst mikroskoobiga silma. Vajaduse korral määrab ta raviks põletiku vastu silmatilku või salvi või mõlemaid. See on oluline silma võimalikult kiireks paranemiseks. Silmale kompressi teha ei ole soovitatav.

Kuna sarvkestas on palju närvikiude, siis võtab paranemine aega kuni nädal. Purutunne, hõõrumine, valguskartus ja pisaravoolus võivad püsida kuni paranemiseni. Mida väiksem on kahjustusala, seda kiiremini kaebused kaovad. Kui kahjustus paiknes sarvkesta keskel, võib nägemisteravus jääda traumaeelsest halvemaks.

Tuimastustilku välja ei kirjutata ega kaasa ei anta, sest need takistavad sarvkesta paranemist. Töövõimetuslehe väljastab Teile vajaduse korral perearst. Kordusvisiidi vajaduse üle otsustab  valvesilmaarst.

Silmavigastuste vältimiseks soovitame töötamisel kanda kaitseprille.

IITK550

Käesoleva infomaterjali on kooskõlastanud silmakliinik 01.01.2023. a