Vaegnägijatele
Registratuur ja info:

Emakasisese rasestumisvastase vahendi ehk spiraali paigaldamine

lnfolehe eesmärk on tutvustada emakasisest rasestumis­vastast vahendit ja selle paigaldamist.

Emakasisene rasestumisvastane vahend (ESV) on T-kujuline vahend, mis asetatakse raseduse vältimiseks emakasse. ESV sisaldab kas vaske, hõbedaühendit või kollaskeha hormooni.

Metalli sisaldav ESV hoiab ära viljastumise, kuna mõjutab sperma ja munaraku liikuvust. Samuti vähendab see sperma võimet viljastada munarakku. Hormooni sisaldav ESV pidurdab emaka limaskesta kasvamist ja vähendab menstruatsioonivere hulka. Sellepärast on seda soovitatav kasutada naistel, kelle menstruatsioonid on vererohked.

ESV sobib naistele, kes soovivad pikka aega hoiduda rasestumisest, kuid kes mingil põhjusel ei tohi või ei taha kasutada rasestumisvastaseid tablette. ESV sobib ka imetavale emale, kuna emakasisene spiraal ei mõjuta rinnapiima hulka ega kvaliteeti. ESV-d ei soovitata sünnitamata naistele esmase rasestumisvastase vahendina.

ESV-ga on rasestumise tõenäosus alla 1% aastas. Kui olete rasestunud ja soovite rasedust säilitada, tuleb arstiga nõu pidada ESV eemaldamise asjus. Väga harva, ühel naisel tuhande kohta viie aasta jooksul, on võimalik emakavälise raseduse tekkimine. ESV rasestumisvastane toime kestab viis aastat ja avaldub kohe pärast paigaldamist. ESV eemaldamise järel taastub naise viljastumisvõime ruttu, rasestuda võib järgmise menstruatsioonitsükli jooksuI.

ESV paigaldamine

Enne ESV paigaldamist on vajalik teha Pap-uuring, kui seda pole tehtud viimase aasta jooksuI.

ESV paigaldab naistearst, paigaldamine võtab aega mõne minuti. Protseduuri ajal võite tunda ebamugavustunnet, vahest valu. Valu leevendamiseks kasutatakse paigaldamise ajal lokaalseid valuvaigisteid. ESV-d võib paigaldada igal ajal menstruatsioonitsükli jooksul, parim aeg paigaldamiseks on menstruatsiooni aeg. Peab olema kindel, et naine ei ole ESV paigaldamise hetkel rase.

Sünnitusjärgselt  on  võimalik ESV paigaldada alates 4-6 nädalat peale sünnitust. Pärast aborti võib ESV paigaldada kohe.

Pärast  ESV paigaldamist võib lühikest aega esineda alakõhuvalu. Valu leevendamiseks kasutage apteegis käsimüügis olevaid valuvaigisteid. Paari päeva jooksul pärast vahendi paigaldamist ärge olge vahekorras. Esimestel kuudel pärast ESV paigaldamist võib menstruatsioon olla tavalisest vererohkem ja kesta kauem.

Tampoonide kasutamisel olge ettevaatlik, et Te tampooni eemaldamisel ei tõmbaks vahendit paigast. Pärast igat menstruatsiooni saab ESV eemaldusniitide olemasolu kontrollida sõrmede abil.

ESV võib jääda emakasse kuni viieks aastaks. ESV kasutamise ajal käige tavapäraselt naistearsti juures kontrollis.

Võimalikeks ESV kasutamise tüsistusteks on sisemiste suguelundite põIetik, spiraali väljumine, rasestumine, kehvveresus. Haruldase tüsistusena (1 : 1000) on võimalik emaka mulgustumine (perforatsioon) protseduuri ajal ja ESV sattumine kõhuõõnde. Siis on vaja ESV eemaldada operatsiooni teel.

Pöörduge naistearsti poole, kui Teil tekib püsiv alakõhuvalu, valu suguühtel, ebatavaline veritsus või voolus tupest. Samuti juhul, kui ESV eemaldusniite ei ole sõrmedega tunda või kui menstruatsioon hilineb.

 Küsimuste korral ja lisateabe saamiseks pöördu palun oma raviarsti poole.

ITK662 Käesoleva infolehe on kinnitanud Ida-Tallinna Keskhaigla juhatuse esimees 22.10.2012 (käskkiri nr 22-12).