Vaegnägijatele
Registratuur:

Silmasisese ravimi süstimine

See infoleht on abiks patsiendile, kellele arst on määranud raviks silmasisese süsti.

Silma täidab Iäbipaistev geel ehk klaaskeha. Silmasisese süsti tegemisel viiakse ravim silma sisemusse ehk klaaskehasse. Erinevate ravimite klaaskehasiseste süstetega saab ravida silma tagumise segmendi haiguslikke seisundeid, võimaldab tõsta ravimi silmasisest kontsentratsiooni ja ära hoida süsteemse manustamisega kaasnevat toksilist toimet.

Silmasisese süsti näidustused:

  • ealise kollatähni degeneratsiooni märg vorm,
  • silmapõhja veresoonte sulgused,
  • suhkruhaigusest tingitud võrkkesta turse ja klaaskeha verevalum,
  • neovaskulaarne glaukoom,
  • teistest silmahaigustest tingitud kollatähni turse.

Süsti tegemine

Silmasiseseid süste teostatakse ambulatoorselt - see tähendab, et haiglasse jääma ei pea. Protseduurile tulles varuge palun aega umbes 4 tundi. Enne süsti kontrollib õde Teie nägemisteravust, mõõdab silmasisest rõhku ja paneb silma silmatera laiendavaid ja antibiootikum-silmatilku. Silmatera suurendavad tilgad teevad nägemise uduseks kuni 12 tunniks. Süstimine viiakse läbi operatsioonitoas steriilsestes tingimustes.

Enne süstimist puhastatakse silma ümbrus ja silm lahjendatud joodilahusega. Kui Teil on joodi vastu allergia, palun teatage sellest kindlasti arstile. Silma tuimestatakse tuimestustilkade või limaskestaaluse tuimestussüstiga.

Silmasisest süsti teeb arst. Ravimi süstimine silma klaaskeha õõnde ei ole tavaliselt valus. Süstitakse läbi silmale ohutu piirkonna, kus puuduvad veresooned ja silma võrkkest ei saa kahjustada. Pärast süsti pannakse silma antibiootikum- silmatilku ja -salvi. Silma peale jäetakse side, mille võib kodus eemaldada.

Pärast silmasisest süsti

Silm võib kipitada, mis on tingitud silma tuimastavatest tilkadest.

Süstekohta võib tekkida limaskestaalune verevalum, mis ei ole ohtlik, ei mõjuta nägemist ja möödub nädala jooksul. Pärast süsti võivad silma ette tekkida ujuvad „mustad täpid", mis ei ole ohtlikud (vt infolehte „Klaaskeha hõljumid"). Silm ei peaks olema pärast süsti valulik ja Te peaksite nägema samamoodi nagu enne süsti.

Väga harva võib silmasisese süsti tüsistusena tekkida:

  • silmasisene põletik ehk endoftalmiit,
  • võrkkesta rebend.

Kui Teie silm läheb pärast silmasisest süsti punaseks või hakkab valutama või kui Teie nägemine oluliselt halveneb, siis palun teavitage sellest kohe oma raviarsti või pöörduge Ida-Tallinna Keskhaigla erakorralise meditsiini keskusesse valvesilmaarsti poole. Probleemide korral võib helistada tel: 6207435.

Silmasisese süsti järel tuleb käia kontrollis vastavalt Teie arsti ettekirjutustele.

ITK417

Käesoleva infomaterjali on kooskõlastanud silmakliinik 01.01.2023. a