Vaegnägijatele
Registratuur ja info:

PET-KT-uuring 18F-FDG-ga

lnfolehe eesmärk on anda patsiendile teavet PET-KT-uuringust 18F-FDG-ga.

Üldinfo

PET-KT-uuringule 18F-FD G-ga (PET-KT 18F-FDG-ga - positronemissioontomograafia-kompuutertomograafia fluorodeoksüglükoosiga) määrab ja registreerib Teid Teie raviarst. Raviarsti saatekiri uuringu tegemiseks on kohustuslik. Uuring tehakse lda-Tallinna Keskhaigla A-korpuses (Ravi tn 18) asuvas nukleaarmeditsiinikeskuses. Kui Te soovite infot PET­ KT-uuringust 18F-FDG-ga või kui Teil tekib uuringule tuleku kohta küsimusi, palume helistada keskuse sekretärile telefonil 620 7189.

Mis on PET-KT-uuring 18F-FDG-ga?

PET-KT-uuring 18F-FDG tarbeks süstitakse Teile radioaktiivse flooriga märgistatud glükoosilahust 18F-F DG (fluoro­deoksüglükoos). Tegemist on glükoosi analoogiga, mis käitub inimorganismis nagu tavaline glükoos. Glükoosi analoog koguneb Teie organismis olenevalt ainevahetuse kiirusest ja seda enam nendesse organitesse ja kudedesse, kus glükoosi tarbimine on intensiivsem.

PET-KT-uuring 18F-FDG-ga on uuringumeetod, mille puhul jälgitakse Teile süstitud radioaktiivselt märgistatud aine 18f ­ FDG kogunemist Teie kehas. lntegreeritud PET-KT-seade kombineerib PET-uuringul saadud metaboolse (aine­vahetusliku) info KT-uuringul saadud anatoomilise infoga ning parandab seeläbi haiguskolde lokaliseerimise ja haiguse olemuse hindamise täpsust. Kõige enam kasutatakse PET-KT-uuringut onkoloogias (kasvajate visualiseerimine, staadiumi määramine,  ravi efekti hindamine).

Uuringueelne teave

18F-FDG kogunemist kehas võivad mõjutada varasemad raviprotseduurid. Seetõttu on vajalik, et viimasest kemo­teraapiast ja operatsioonist oleks möödas vähemalt neli nädalat, granulotsüüte stimuleeriva faktori manustamisest vähemalt viis päeva, kiiritusravist vähemalt kuus kuud. Samuti võivad ravimid mõjutada PET-kujutise kvaliteeti. Seepärast teavitage uuringupersonali kõigist ravimitest, ravimitaolistest ainetest ja toidulisanditest, mida Te tarvitate uuringu ajal või olete tarvitanud sellele eelneva kahe kuu jooksul. Raseduse või rinnaga toitmise korral tuleb sellest rääkida ka raviarstile, kes otsustab, kas uuringust saadav informatsioon on olulisem kui võimalik uuringuga seotud kiirguse toime lootele või imikule.

Uuringuks ettevalmistamine

Enne uuringule saabumist peate olema söömata vähemalt neli tundi (soovitatavalt kuus tundi), samal ajal peate vältima intensiivset füüsilist tegevust (näiteks võimlemist). Keelatud on kofeiini, nikotiini ja alkoholi tarbimine vähemalt 24 tundi enne uuringut. Varem tarbitud söök peab olema valgurikas, kuid süsivesikutevaene. Uuringu eel tohib juua vaid ilma suhkruta jooke, nt ei tohi juua mahla ega mahlajooke (tomatimahla tohib juua). Uuringule eelneva kahe tunni jooksul on soovitatav juua vett või muud suhkruvaba jooki koguses 0,5-1-liitrit.

Eriettevalmistust  vajavad PET-KT-uuringuks 18F-FDG-ga diabeetikud, et veresuhkru väärtused oleksid 18F-FDG manustamise ajal referentsväärtuste (kuni 10 mmol/I) piirides. Siin on võimalik kaks ettevalmistusskeemi: 1) olete söömata alates uuringueelse päeva õhtust ja tulete uuringule tühja kõhuga kohe hommikul; 2) uuringu päeva varahommikul (kella 5-6 ajal) sööte tavapärase hommikusöögi ja võtate diabeediravimid ning tulete uuringule tühja kõhuga keskpäeva paiku. Sobiva ettevalmistusskeemi kooskõlastab Teie raviarst nukleaarmeditsiinikeskusega.

Uuringu käik

Peate   arvestama, et   PET-KT-uuring  18F-FDG-ga   ette­ valmistamine ja tegemine võtab aega 2,5-3 tundi. Saabudes tehakse Teile veresuhkruanalüüs ning paigaldatakse käsivarrel asuvasse veeni veenikanüül 18F-FDG manustamiseks. Seejärel, kui olete rääkinud uuringuarstiga, palutakse Teil puhata ja Iõõgastuda kas lamades või mugavas tugitoolis istudes. Selle aja jooksul palutakse Teil juua 0,5-1 liitrit vett. Teile antakse teada, et peate pärast 18F­ FDG manustamist umbes ühe tunni jooksul hoiduma liigutamisest, kõnelemisest ja joomisest, et vältida manustatud glükoosi kogunemist lihastesse, sh kõri- ja söögitorulihastesse. Vahetult enne PET-KT-uuringut palutakse Teil tühjendada kusepõis. Uuringu salvestamine kestab 35-60 minutit, mille jooksul peate uuringulaual rahulikult selili lamama.

Uuringu järel

Pärast PET-KT-uuringut 18F-FDG-ga võite nukleaar­meditsiinikeskusest lahkuda, kuid peate meeles pidama, et väldiksite sel päeval pikemaajalist (üle kahe tunni) lähikontakti (lähemal kui kaks meetrit) väikeste laste ja rasedatega. 18F-FDG jääkide kiiremaks väljutamiseks on uuringu järel soovitatav juua 1,5-2 liitrit vett ja sageli urineerida.

Uuringu tulemused

Nukleaarmeditsiinikeskuse radioloog hindab PET-KT-uuringul tehtud salvestusi, kirjeldab uuringu leidu ning sisestab uuringu vastuse haigla infosüsteemi. Uuringu tulemused edastab Teile raviarst, kes Teid uuringule saatis.

Uuringu tulemuste kohta lisateabe saamiseks palume Teil pöörduda oma raviarsti poole.

ITK683
Käesoleva infolehe on kinnitanud Ida-Tallinna Keskhaigla juhatuse esimees 20.12.2013 (käskkiri nr 33-13).