Vaegnägijatele
Registratuur:

PET-KT-uuring 18F-FDG-ga

Käesoleva infolehe eesmärgiks on tutvustada patsiendile 18F-FDG-ga PET-KT uuringu olemust, selleks ettevalmistust ja uuringu käiku.

Üldinfo

PET-KT uuringule 18F-FDG-ga (positronemissioontomograafia-kompuutertomograafia fluor-18-ga märgistatud fluorodeoksüglükoosiga) suunab ja registreerib Teid Teie raviarst.

Uuring toimub lda-Tallinna Keskhaigla A-korpuse (Ravi tn 18) esimesel korrusel nukleaarmeditsiinikeskuses.

Mis on PET-KT uuring 18F-FDG-ga?

PET-KT on hübriidkuvamisseade, mis võimaldab ühe uuringu käigus teha kahte erinevat uuringut – PET-uuringut ehk positronemissioontomograafiat ja KT-uuringut ehk kompuutertomograafiat.

PET-uuringu tarbeks süstitakse Teile veeni radioaktiivset märkainet, mis on fluoriga (18F) märgistatud fluoro­deoksüglükoosilahus (FDG) ning uuringul saadakse piltkujutis märkaine kogunemisest Teie kehas.

Lisaks tehakse Teile KT-uuring keha anatoomilise kujutise saamiseks, mis liidetakse pildi töötlemise käigus PET-uuringul saadud kujutisega. Vajaduse korral süstitakse Teile veeni joodi sisaldavat kontrastainet, et märkaine kogunemine oleks paremini esile toodud.

PET-KT uuringut 18F-FDG-ga kasutatakse valdavalt pahaloomulise kasvaja diagnoosimiseks ning selle leviku ja ravitulemuste hindamiseks. Lisaks on uuring leidnud kasutust ka põletikuliste haiguste ning peaaju ja südamelihase ainevahetushäirete diagnoosimisel.

Uuringueelne teave

FDG kogunemist kehas võivad mõjutada varem läbipõetud haigused või tehtud raviprotseduurid ning hetkel tarvitatavad ravimid. Palun andke uuringu personalile teada, kui põete diabeeti.

Kui Te olete rase või toidate rinnaga, öelge seda oma raviarstile ja uuringu personalile, kes annavad Teile uuringuga seotuid kiirgusohutuse juhiseid.

Kindlasti informeerige oma raviarsti ja uuringu personali, kui Teil on esinenud allergiat kontrastaine suhtes või Teil on klaustrofoobia (suletud ruumi kartus) või Teil on raske rahulikult lamada.

Kui tulete uuringule, palun jätke koju väärisesemed ja riietuge mugavalt. Riietel ei tohi olla metallesemeid/-kaunistusi.

Uuringuks ettevalmistumine

Enne uuringule saabumist peate olema 6 tundi söömata; sama aja jooksul hoiduge nätsu, pastillide, maitsestatud vee, mahla ja teiste suhkrut sisaldavate vahepalade ja jookide tarbimisest. Janu kustutamiseks tohib uuringu eel juua vett 0,5-1,0 liitrit.

Uuringule eelneval päeval ja uuringupäeval peate vältima intensiivset füüsilist tegevust (võimlemist, jooksmist, rattasõitu, jõuharjutusi, füüsilist tööd jne).

Keelatud on kofeiini, nikotiini ja alkoholi tarbimine vähemalt 24 tundi enne uuringut.

Uuringu päeval võtke oma igapäevaravimid, kui raviarst ei ole Teid informeerinud teisiti.

Uuringu käik

Uuringu tegemine koos ettevalmistusega võtab aega kuni 3 tundi. Kui tulete uuringule, küsitletakse Teid anamneesi suhtes ning selgitatakse Teile uuringu olemust. Seejärel võetakse sõrmeotsast verd veresuhkru analüüsiks ning paigaldatakse veenikanüül. Pärast radioaktiivse märkaine süstimist palutakse Teil 45-90 minuti jooksul puhata ja Iõõgastuda kas voodis lamades või mugavas tugitoolis istudes. Teid paigutatakse ooteruumi, kuhu saatjad ei ole lubatud. Selle aja jooksul palutakse Teil veel juua 0,5–1,0 liitrit vett. Ooteaja jooksul ei tohi Te püsti tõusta, kõndida ega rääkida, et vältida manustatud märkaine kogunemist lihastesse ja häälepaeltesse, mis võib mõjutada uuringutulemuste hindamist. Vahetult enne uuringu salvestamist palutakse Teil tühjendada kusepõis.

PET-uuringu salvestamise kestus koos KT-uuringuga sõltub uuringu piirkonnast ja kestab kuni 60 minutit. Kvaliteetse uuringutulemuse saamiseks palutakse Teid selle aja jooksul liikumatult lamada selili uuringulaual.

Uuringu järel

Pärast uuringut võite süüa tavapäraselt. Manustatud märkaine kiirema väljutamise soodustamiseks neerude kaudu tuleb Teil ka pärast uuringut rohkelt juua vedelikku (soovitatavalt 1,5-2 liitrit vett).

Kui toidate rinnaga, on uuringu järel vajalik teha imetamises paus 24 tundi ehk selle aja jooksul tuleb rinnapiim eemaldada rinnapumba abil ning ära visata.

Uuringupäeval tuleb Teil vältida pikemaajalist (üle 2 tunni kestvat) lähikontakti (lähemal kui 2 meetrit) rasedate ja koolieelses eas lastega.

Uuringu tulemused

Uuringu tulemused edastatakse Teie raviarstile nädala jooksul.

Lisainformatsiooni võite küsida:

  • oma raviarstilt;

  • nukleaarmeditsiinikeskuse telefonilt 6207187 või 6207189 või e-posti aadressil nukleaar [at] itk.ee (nukleaar[at]itk[dot]ee);

  • radioloogiliste uuringute nõuandeliinilt telefonil 6665166 tööpäevadel kella 8–16 või e-posti aadressil radioloogiainfo [at] itk.ee (radioloogiainfo[at]itk[dot]ee).

ITK683

Kinnitatud AS ITK ravikvaliteedi komisjoni 27.01.2021. a otsusega (protokoll nr 2-21)