Vaegnägijatele
Registratuur ja info:
Registratuur ja info:

Eesti Naistearstide Selts julgustab kõiki rasedust planeerivaid naisi, rasedaid ja rinnaga toitvaid emasid end COVID-19 vastu vaktsineerima

16.11.2021
vaktsineerimine

SARS-CoV-2 vastane vaktsineerimine on pandeemia peatamise võtmeküsimus. Tänaseks on kogutud piisavalt infot mRNA vaktsiinidega rasedusaegse vaktsineerimise ohutuse kohta. Raseduseelse ja -aegse vaktsineerimisega seotud kasu ületab sellega seotud riske.  

COVID-19 ja rasedus
Rasedus suurendab COVID-19 haigestumisel intensiivravi ja kopsude kunstliku ventilatsiooni vajaduse tõenäosust, samuti tõuseb koroonahaige ema vastsündinul intensiivravi risk.

Vaktsineerimine raseduse ja rinnaga toitmise ajal
Rasedus ja rinnaga toitmine ei ole vastunäidustus vaktsineerimiseks; raseduse testimine enne vaktsineerimise otsuse tegemist ei ole vajalik. Vajadusel saab nõu pidada oma naistearsti või ämmaemandaga.

Vaktsineerimise kõrvaltoimed
Kõrvaltoimete esinemine pärast vaktsineerimist on seotud organismi vastupanuvõime (antikehade) tekkimisega koroonaviiruse suhtes. Vaktsineerimisjärgse palaviku korral on lubatud (ka rasedatel) kasutada paratsetamooli. Anti-D-immunoglobuliini manustamine on vajadusel lubatud.

Eesti Naistearstide Selts julgustab kõiki rasedust planeerivaid ja lapseootel peresid end vaktsineerima. Juhul, kui II vaktsiinidoosist on möödas 6 kuud, on soovitatav vaktsineerida end III doosiga. Vaktsineerimine on vajalik ka pärast COVID-19 läbipõdemist. Sobiva ajavahemiku osas nõustab tervishoiutöötaja.

Vaktsineerimisele vaatamata tuleb siseruumides jätkata maski kandmist, hoida sotsiaalset distantsi ja pesta hoolikalt käsi.

Lisainfot leiate soovi korral aadressilt: https://www.vaktsineeri.ee/et/covid19

 Hetkel on Euroopas müügiloa saanud kaks mRNA meetodil valmistatud koroonaviiruse vastast vaktsiini:

  • Pfizer-BioNtech mRNA vaktsiin (BNT162b2)
  • Moderna mRNA-1273 vaktsiin