Vaegnägijatele
Registratuur ja info:
Registratuur ja info:

Esimesed COVID-19 vaktsiinid jõudsid haiglasse

Täna, 27. detsembril jõudis Ida-Tallinna Keskhaiglasse Terviseametist esimene COVID-19 vaktsiini saadetis, milles on 200 esimest vaktsiinidoosi 200 inimese vaktsineerimiseks. Vaktsineerimisega alustatakse nii Eestis kui Euroopa Liidus ühiselt 27. detsembril. Eestis toimuvad esimesed vaktsineerimised Ida-Virumaal, Tartus ja Tallinnas ning alates tulevast nädalast järk-järgult juba üle Eesti.

Ida-Tallinna Keskhaigla

„Esmajärjekorras võimaldame vaktsineerimist töötajatele, kes töötavad Covid patsientide raviosakondades, EMO-s ja naistekliiniku vastuvõtus ning neile, kelle töö on seotud Covid testimisega" ütles ITK juhatuse liige-õendusjuht Ülle Rohi.

On hea meel tõdeda, et vaktsineerimisega seotu on saanud positiivse tagasiside meie personali hulgas. Kindlasti on oluline eeskujude olemasolu – esimeste vaktsiini saajate seas on paljud oma valdkonna tunnustatud kolleegid, sh need, kelle kaastöötajad valisid hiljuti Aasta Töötajateks. Vaktsineerimisaegade broneerimine on olnud ladus ja aktiivne ning 200 vaktsiinidoosi saavad manustatud 29. detsembriks. „Loodame, et ka järgmised COVID-19 vaktsiinid jõuavad juba lähiajal meieni ning saame pakkuda järgmisena võimalust neile kolleegidele, kes seekord veel ootenimekirja jäid“ kommenteeris vaktsineerimisprotsessi Ülle Rohi.

Vaktsineerimise läbiviimisel osalevad nii koolitatud vaktsineerijad kui ka laiem tugimeeskond. Vaktsiini säilitatakse Terviseametis -70 kraadi juures, kuid haiglasse jõudes saab vaktsiini säilitada 5 päeva tavakülmkapi temperatuuril. „Tavalistest vaktsiinidest erinevaks teeb olukorra ka fakt, et vaktsiin on 5-annuselistes viaalides, mille üksikannused valmistab vahetult enne protseduuri ette ITK haiglaapteek,“ selgitas apteegi juhataja Ülle Helena Meren.

Esimesena jõudis Eestisse Pfizer/Biontech COVID-19 vaktsiin Comirnaty, mis on näidustatud 16-aastastele ja vanematele inimestele COVID-19 haiguse ennetamiseks. Vaktsineerimise vastunäidustus on ülitundlikkus mõne vaktsiini toimeaine või abiaine suhtes ning ägeda ja kõrge palavikuga haiguse korral tuleks vaktsineerimine edasi lükata. Vaktsiini infolehe andmetel on vaktsiini efektiivsus 94,6%.

Ravimiameti andmetel Comirnaty vaktsiini uuringutes osales üle 44 000 inimese, neist sai 2 annust 20 519 üle 16-aastast inimest.  Uuringus teatati mittetõsistest allergilistest reaktsioonidest, tõsiseid reaktsioone uuringus ei ilmnenud ei vaktsiini- ega platseeborühmas. Lisaks tekkis uuringus neljal vaktsiinirühma inimesel 20 519st ehk 0,02% vaktsineeritutest kõrvaltoimena näonärvi halvatus ehk Belli paralüüs, mis on iseparanev, kuid inimesele ajutiselt häiriv.

ITK infektsioonikontrolliarst-konsultant dr Aino Rõõmu sõnul on sagedasemate vaktsineerimise kõrvaltoimetena enim välja toodud süstekoha valulikkus, lihasvalud, palavik ja kuni paaripäevane enesetunde halvenemine. „Kõik need kõrvaltoimed on kerged või mõõduka raskusega. Vajadusel on need leevendatavad paratsetamooli või ibuprofeeniga,“ kinnitas Rõõm.

 Terviseameti info kohaselt hakkavad jaanuari alguses laekuma täiendavad vaktsiinisaadetised iganädalaselt. Samuti on ka teise COVID-19 vaktsiini tootja Moderna vaktsiini müügiloataotlus hindamisel Euroopa Ravimiametis ning otsus selle kohta peaks tulema 6. jaanuaril.

Me kõik loodame, et vaktsineerimisega oleme jõudnud selle viiruse lõpu algusesse. Kuid me ei tohi kaotada veel valvsust, vaid peame jätkama kõigi viiruse tõkestamise reeglite järgimist – kandma maski, pesema käsi, hoidma distantsi ning püsima haigena kodus.

Esimesed vaktsineerimised ITK-s:

Kell 15 - Ida-Tallinna Keskhaigla, Ravi 18, H korpus – Meediakontakt: turundusosakonna juhataja Inge Suder (inge.suder [at] itk.ee, tel 503 9908).

Ametlik info COVID-19 vaktsineerimise kohta Eestis: www.vaktsineeri.ee/covid19

Korduma kippuvad küsimused COVID-19 vaktsineerimise kohta: https://kkk.kriis.ee/et/kkk/vaktsineerimine