Vaegnägijatele
Registratuur:
Registratuur:

ITK osaleb eesnäärmevähi varase avastamise teostatavusuuringus

05.06.2024

Tervise Arengu Instituut (TAI) ja Eesti Uroloogide Selts alustavad teostatavusuuringuga, et hinnata, kas Eestis on võimalik läbi viia sõeluuringut eesnäärmevähi varaseks avastamiseks, milles võetakse arvesse meeste individuaalset riski haigestuda.

Meespatisent kuulamas arsti

Uuringu koostööpartnerid TAI-le ja Eesti Uroloogide Seltsile on Tervisekassa, Ida-Tallinna Keskhaigla, Tartu Ülikooli Kliinikum, Põhja-Eesti Regionaalhaigla ja SYNLAB Eesti.

„Riskipõhise sõeluuringu puhul on tegemist uudse lähenemisega eesnäärmevähi varasele avastamisele, mida samal ajal uuritakse mitmes Euroopa riigis,“ selgitas ITK kirurgiakliiniku uroloogiakeskuse juhataja, Eesti Uroloogide Seltsi president dr Martin Kivi.

2024. aasta jooksul kutsutakse uuringus osalema 12 000 meest vanuses 50-69 aastat, kes elavad Tallinnas või Tartus, kellel on kehtiv ravikindlustus ja kes ei ole teinud viimase 12 kuu jooksul PSA-analüüsi. Kõik osalejad saavad alates mai lõpust personaalse kutse e-kirja, tavakirja või SMS-i teel. Uuringus osalemine on vabatahtlik ja tasuta.

Sõeluuring algab osaleja jaoks PSA ehk prostataspetsiifilise antigeeni määramisega verest. Selleks palutakse osalejatel broneerida veebikeskkonnas või telefoni teel endale sobiv vereproovi andmise aeg proovivõtupunktis (Tallinnas või Tartus). Mehed, kellel PSA-analüüsi tulemus ületab teatud taseme, suunatakse edasi uroloogi vastuvõtule ja edasine tegevus toimub juba tervishoiuasutuses, sealhulgas ITK-s. Uroloogi vastuvõtul hinnatakse eesnäärmevähi riski küsitluse ja läbivaatuse abil ning kui riskiskoor ületab määratud taseme, suunab uroloog osaleja MRT-uuringule (magnetresonantstomograafia) ja vajadusel edasistele uuringutele. Pärast uuringut palutakse osalejatel anda oma hinnang uuringu korraldusele.

ITK teostab projekti raames lisauuringuid patsientidele, kes on saanud uuringu kutse ja kelle PSA- analüüsi tulemus on ≥3ng/ml. Lisauuringuteks ITKs on vaja end registreerida uroloogi vastuvõtule läbi veebikeskkonna env.synlab.ee või telefonitsi numbril 620 7100 (aega ei saa broneerida läbi ITK klienditeeninduse).

Ida-Tallinna Keskhaiglas toimuvad uuringu raames uroloogi vastuvõtud kolmapäeviti kella 12.00–15.00 Ravi tn 18, C-korpuses, ruumis RC0106. Lisainfo telefonil 620 7100 (kolmapäeviti kella 12.00–15.00)

NB! Kutse saanud patsiendid saavad vereanalüüsi anda ainult uuringu verevõtupunktis. Uuringu raames ITKs vereanalüüsi anda ei saa.

Uuringu juhi, TAI juhtivteaduri Kaire Innose sõnul on eesnäärmevähi riskipõhise sõeluuringu eesmärk selgitada välja mehed, kellel on suur risk eesnäärmevähi esinemiseks, vähendades samal ajal madala riskiga meestel tehtavaid diagnostilisi ja raviprotseduure.

„Selline lähenemine, mida soovitab ka Euroopa Komisjon, aitab ära hoida nende protseduuridega kaasnevaid tarbetuid terviseriske ja ühtlasi säästa tervishoiukulusid. Riskipõhine sõeluuring koosneb mitmest etapist ja igas etapis sõelutakse välja mehed, kes vajavad täiendavaid uuringuid,“ lisas Innos.

Uuringu läbiviimisel tehakse koostööd Euroopa Uroloogide Assotsiatsiooni uuringuvõrgustikuga PRAISE-U, mille raames hinnatakse riskipõhise sõeluuringu tulemuslikkust ja teostatavust Euroopa riikides.

Vaata lisaks: https://tai.ee/et/env.

Eesnäärmevähk on meestel kõige sagedamini diagnoositav pahaloomuline kasvaja, mis on varase avastamise korral väga hästi ravitav.