Vaegnägijatele
Registratuur:

HPV vastane vaktsineerimine

Inimese papilloomiviirus (HPV) on sageli esinev viirus, mis võib põhjustada emakakaelavähki ja suguelundite tüükaid (teravaid kondüloome). Nakatumine teatud HPV tüübiga võib viia emakakaelavähi tekkeni. HPV võib põhjustada vähki ka häbeme, kubeme, tupe ja päraku piirkonnas, nende piirkondade vähki esineb harvemini kui emakakaelavähki. HPVga võivad nakatuda nii naised kui ka mehed. HPV levib nahk-naha kontaktiga, sh seksuaalvahekorra, oraalseksi, anaalseksi või muu kontaktiga suguelundite piirkonnas.

HPV vastu on võimalik vaktsineerida. Vaktsineerimine ei välista emakakaelavähki haigestumist täielikult, kuid vähendab oluliselt selle riski.

Olemas on üle saja HPV tüübi, umbes 15 nendest põhjustavad emakakaelavähki. HPV tüübid 6 ja 11 põhjustavad umbes 90% suguelundite tüügastest, olles madala riskiga emakakaelavähi osas. HPV tüübid 16 ja 18 on kõrge riskiga tüübid, põhjustades enamiku (ligikaudu 70%) emakakaelavähi juhtudest. HPV tüübid 31, 33, 45, 52 ja 58 on samuti kõrge riskiga tüübid, põhjustades 19% emakakaelavähkidest.

Vaktsineerimiseks kasutame HPV-vastast vaktsiini Gardasil 9, mis aitab vältida nakatumist üheksa HPV tüübiga (6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 ja 58). Vaktsineerimine on tasuline, Gardasil 9 ühe doosi hind on 148 EUR.

Vaktsineerimine üle 18-aastastele koosneb kolmest doosist, mida süstitakse lihasesse 6 kuu jooksul.

Alates 01.02.2024 võimaldatakse HPV-vastast vaktsineerimist tasuta kõigile noortele vanuses 12-18 (k.a) aastat. Vaktsineerimiskuur koosneb ühest doosist. Erandiks on imuunpuudulikkusega lapsed, kelle vaktsineerimiskuur on kolme-doosiline. Alla 18. a noore  vaktsineerimiseks on vajalik vanema kirjalik nõusolek, seetõttu palume tulla alaealistel vastuvõtule koos vanemaga.

Vaktsineerimiseks broneerige aeg ämmaemanda vastuvõtule telefonil 666 1900,  registratuurides või üleriigilises digiregistratuuris (valides teenuseks HPV vastu vaktsineerimine).

Vaktsineerimine koos regulaarse naistearsti kontrolliga tagab parima kaitse emakakaelavähi vastu.

HPV vastane vaktsineerimine ITK 759