Vastsündinu
uue elu algus
Sünnitusejärgne aeg haiglas ja kojuminek
Pärast sünnitust viibid koos beebiga veel mõnda aega meie ämmaemandate ja arstide valvsa pilgu all.
Haiglas viibitakse keskmiselt 1−3 päeva. Tüsistusteta kulgenud sünnituse ja terve vastsündinu korral on sul võimalus sünnitusmajast lahkuda juba 6 tundi peale sünnitust. Varase väljakirjutuse korral pakume peredele ämmaemanda sünnitusjärgset koduvisiiti. Enne kojuminekut saad ämmaemandalt ja lastearstilt nõuandeid ja soovitusi lapse hoolduse ja toitmise kohta. Vastsündinu sünniepikriis ja immuniseerimispass on leitavad Terviseportaalist.
Kui vastsündinu vanus võimaldab (üle 48 h), siis tehakse vastsündinule enne kojuminekut sõeluuringud ja immuniseerimine. Kui pere läheb koju varem kui 48 h, siis kutsutakse vastsündinu perega lastearsti järelkontrolli.
Hiljemalt ühe kuu jooksul alates lapse sündimise päevast tuleb sünd registreerida ja lapsele nimi panna. Seda saab teha e-rahvastikuregistris. Paberkandjal avaldust saab esitada elukoha valla- või linnavalitsusse.
Neonatoloogia osakond
Keerulise sünnilooga ja enneaegselt sündinud vastsündinute ravi ja hooldusega tegeleb neonatoloogia ehk vastsündinute osakond. Kui vastsündinu vajab sünnijärgselt edasist jälgimist ja ravi, viiakse ta neonatoloogia osakonda. Osakonnas on ravivajavatele vastsündinutele pereintensiivravi palatid, kus lapsevanematel on võimalus viibida koos lapsega 24/7 ja aktiivselt osaleda oma lapse hooldusel. Meie lastearstid ja -õed püüavad sellel ajal erihoolt vajavatele vastsündinutele luua pehmed hooldus-, ravi- ja kasvutingimused. Meie eesmärgiks on aidata luua ning hoida esimestest hetkedest alates tugevaid kiindumussidemeid vastsündinu ja tema vanemate vahel kogu meie osakonnas viibimise aja jooksul, sõltumata vastsündinu vanusest ning seisundist
Neonatoloogia osakonnas on 14 voodikohta (intensiivravi ja neonatoloogia voodid). Tagamaks haigetele ja enneaegsetele vastsündinutele parimad jälgimise ja ravi tingimused, on osakonnas kasutusel kaasaegsed kuvöösid (inkubaatorid), monitorid ja hingamisaparaadid. Lapse jaoks on osakonnas erinevas suuruses riideid ja mähkmeid.
Vastsündinute osakonnas viibib aastas ravil 600–620 vastsündinut. Osakonnas töötavad ka imetamis- ja kogemusnõustaja, füsioterapeudid, kliiniline psühholoog ja kriisinõustaja.
Eriline hoolitsus
Neonatoloogia osakonna patsiendid vajavad erilist õrnust ja hoolt. Meie lasteõed on läbinud vastsündinu arengut toetava individualiseeritud ravi- ja hindamisprogrammi (NIDCAP), mis kindlustab vastsündinule suurema toetuse. Samuti hoolitseme selle eest, et erihoolt vajavate laste hooldus ja meditsiiniliste protseduuride läbiviimine oleks võimalikult mugav. Väga väikeste enneaegsete vastsündinute kaasaegse intensiivravi võtmesõnadeks on lapse individuaalsusest lähtuv intensiivravi, üleminek agressiivselt intensiivravilt pehmele intensiivravile. Tänu õdede oskuslikule tööle ning spetsiaalse aparatuuri olemasolule on meie haiglas võimalik jätta vaid jälgimist vajavad lapsed ema juurde palatisse. Intensiivravil viibinud lapsed viiakse ema juurde sünnitusjärgsesse palatisse niipea, kui lapse ja ema seisund seda võimaldab.
Keskhaigla sünnitusmaja neonatoloogia osakond teeb koostööd Tallinna Lastehaiglaga.