Vaegnägijatele
Registratuur:

Vastsündinu kehatemperatuur

Selle infolehe eesmärk on anda vastsündinu vanematele teavet lapse kehatemperatuurist.

Üsa sees ümbritseb loodet +37 °C lootevesi, soojust reguleerib platsentaarne vereringe. Loode on tavaliselt 0,5 kraadi soojem kui ema. Kui emal on sünnituse ajal palavik, tõuseb lapse kehatemperatuur samuti.

Pärast sündi sõltub vastsündinu kehatemperatuur teda ümbritsevast keskkonna temperatuurist. Kui väliskeskkonna temperatuur on termoneutraalne (lapsele sobiv temperatuur, kus sooja teke ja kadu on tasakaalus), siis on lapse kehal püsivalt normaalne temperatuur 36,6–37,3 °C. Laps ei higista ega ole külma tõttu rahutu. Termoneutraalne temperatuur on igal lapsel erinev ning esimestel elunädalatel see muutub.

Lapse temperatuuri mõõdetakse aksillaarselt (kaenla alt) või rektaalselt (pärasoolest). Erinevus on tavaliselt 0,3–0,5 kraadi (aksillaarne temperatuur on madalam).

Hüpotermia ehk jahtumine on ohtlik juhul, kui kehatemperatuur on madalam kui 35 °C. Sagedamini ei suuda kehatemperatuuri hoida enneaegsed ja/või alakaalulised vastsündinud.

Hüpertermia diagnoositakse juhul, kui nahatemperatuur on üle 38 °C. Kui tegemist ei ole haigusseisundiga (sepsis, ajukahjustus jt) siis on temperatuuri tõusu kõige sagedasemaks põhjuseks liiga soe väliskeskkond.

Lapse jälgimisel juhendavad Teid lastearst ja ämmaemand.

Alajahtumise või palaviku puhul tehakse lapsele vastavad uuringud ning antakse talle vajadusel arstiabi.

ITK418

Käesoleva infomaterjali on kooskõlastanud naistekliinik 01.01.2021. a