Vaegnägijatele
Registratuur ja info:

Raseduse katkestamine II trimestril

Infolehe eesmärk on selgitada patsiendile raseduse katkestamise olemust ja eripära raseduse II trimestril.

Raseduse katkestamise põhjused

 • rasedus ohustab raseda elu ja tervist;
 • sündival lapsel võib olla raske vaimne või kehaline tervisekahjustus;
 • raseda haigus või tervisega seotud probleem takistab lapse kasvatamist.

Raseduse katkestamine

Rasedus katkestatakse üksnes naise enda soovil, rasedust võib katkestada kuni 22. rasedusnädalani. Raseduse katkestamine II trimestril toimub günekoloogia osakonnas. Emakaõõne tühjenemise soodustamiseks ja verejooksu pidurdamiseks manustatakse ravimeid, mis põhjustavad emaka kokkutõmbeid. Eestis on kasutusel ravim nimega Cytotec (misoprostool). Ravim on enamikule patsientidest hästi talutav, põhjustades üksnes ajutisi kõrvaltoimeid nagu iiveldust, kõhuvalu, palavikku ja külmavärinaid. Ravimite manustamise järel võib rasedus katkeda ühe ööpäeva jooksul, kuid see võib kesta ka kauem, nii et tuleb kasutada eri ravimite kombinatsioone.

Loote väljutamise protsess võib olla niisama valulik kui sünnitus. Valu leevendatakse erinevate valuvaigistite abil, häiriva valu puhul tuleb kindlasti informeerida valveõde, et õigel ajal saaks valuvaigisteid manustada. Tajutavate emaka kokkutõmmete tekkimise järel tuleb igasugusest enesetunde muutusest teavitada valves olevat õde, ka WCsse minnakse saatjaga. Loode sünnib palatis õe järelevalve all. Emakaõõne lõplik tühjenemine võib olla aeganõudev, võib tekkida vajadus emakaõõs kirurgiliselt puhastada: mida suurem on rasedus, seda suurem on täiendava kirurgilise puhastuse vajaduse tõenäosus. Vereeritus tupest on vahetult pärast loote väljumist suurem kui tavapärase menstruatsiooni ajal. Veritsus väheneb järgmistel päevadel. Harva on verekaotus nii suur, et tuleb teha vereülekanne.

II trimestris raseduse katkestamise järel võib tekkida rindadesse piim ning see avaldub rinnanäärmete turse ja valulikkusena. Valu puhul tuleb kasutada valuvaigisteid ja asetada rindadele külma. Soovitatav on kasutada toetavat rinnahoidjat. Väga täitunud ja valulikust rinnast võib pisut piima välja lüpsta, kuid rinna tühjendamisest tuleb hoiduda! Olukord laheneb ise umbes nädala jooksul. Kui rindade valulikkus ei möödu või rinda tekib valulik moodustis (sõlm), millega kaasneb palavik, tuleb konsulteerida naistearstiga.

Patsiendi meelespea

 • Vereeritus tupest võib kesta kuni 5 nädalat (s.o järgmise menstruatsioonini).
 • Kontroll günekoloogi juures toimub 2–4 nädalat pärast haiglast lahkumist.
 • Suguelu ilma kondoomita, tupetampoonide kasutamine, ujumine ja vann pole lubatud kuni 3 nädalat pärast raseduse katkestamist.
 • Sobiva rasestumisvastase vahendi tarvitamist võib alustada kohe, lisainfot selle kohta annab naistearst.
 • Kui pärast raseduse katkestamist tekib palavik üle 38 kraadi, tugev kõhuvalu või verejooks, tuleb pöörduda naistekliiniku erakorralisse vastuvõttu Ravi tn 18, Tallinn. Kui tarvis, manustatakse antibiootikume või verejooksu vähendavaid ravimeid. Võib tekkida vajadus emakaõõne kirurgiliseks puhastuseks ja/või haiglaraviks.
 • Raseduse katkestamine on emotsionaalselt raske igale naisele, seetõttu on haiglas olles võimalik kohtuda raseduskriisi nõustajaga. Kui nõustamisvajadus tekib kodus, siis on Teid valmis konsulteerima kriisinõustaja, kellele saab ise helistada telefonil 800 2008 iga päev kl 9.00–21.00.
 • Reesusnegatiivsetele patsientidele manustatakse raseduse katkestamise järel Rhesonativi, et järgmiste raseduste ajal reesuskonflikt ära hoida.
 • Tüsistusteta kulgenud raseduse katkestamine ühel korral tulevaste raseduste väljavaateid ei halvenda.

ITK771
Käesoleva infomaterjali on kooskõlastanud naistekliinik 01.01.2020.