Vaegnägijatele
Registratuur ja info:

Silma limaskesta alune verevalum

Käesoleva infolehe eesmärk on selgitada patsiendile silma limaskesta aluse verevalumi olemust, põhjuseid ja ravi.

Silma meile nähtav valge osa ehk skleera on kaetud limaskestaga, mida nimetatakse konjunktiiviks. Limaskesta ehk konjunktiivi verevarustus on väga rikkalik.

Limaskestaalune ehk subkonjunktivaalne verevalum tekib siis, kui peened veresooned konjunktiivis lekivad ja väike hulk verd satub limaskesta alla. Limaskestaalune verevalum näeb välja nagu tõsine silmahaigus, kuid ei ohusta tegelikult Teie nägemisvõimet.

Silma limaskesta aluse verevalumi sümptomid

Silma valgel osal on näha verevalum. Võite tunda silmas hõõrumis- või ebamugavustunnet. Kaaslased ütlevad, et Teie silm on punane.

limaskest

Silma limaskesta aluse verevalumi põhjused

Limaskestaalune verevalum võib tekkida köhimise või silma hõõrumise järel, aga ka löögist vastu silma. Verevalumi teket võivad soodustada diabeet ja/või kõrge vererõhk ning teatud ravimite (nt verevedeldajate) tarvitamine.

Enamik limaskestaaluseid verevalumeid tekib ilma igasuguse põhjuseta. See tähendab, et Teil ei pruugi olla mingit silma- ega üldhaigust.

Et välistada mõnda verehaigust, tasub paluda perearsti, et ta kontrolliks Teie vererõhku, veresuhkrut ja -hüübivust.

Silma limaskesta aluse verevalumi ravi

Silma limaskesta alune verevalum ei vaja ravi, see sulab ise 7–14 päevaga. Võib kasutada Sulfamethizoli 4% silmatilku, mis on käsimüügiravim.

ITK512
Käesoleva infomaterjali on kooskõlastanud silmakliinik 01.01.2020.