Vaegnägijatele
Registratuur ja info:
Registratuur ja info:

Eilse ümarlaua põhiteemaks olid enneaegsed lapsed ja vastsündinu tervise kaitse standardid

18.11.2020

17. novembril toimus Ida-Tallinna Keskhaiglas rahvusvahelise enneaegse sünni päeva raames ümarlaud, kus osalesid tervishoiuminister Tanel Kiik, rahvastikuminister Riina Solman, MTÜ Ennaegsed lapsed esindaja – kogemusnõustaja Kadri Sooberg-Aettik, enneaegselt sündinud lapse ema Anni Laas, haigekassa esindaja Malle Avarsoo ning Ida-Tallinna Keskhaigla esindajad – dr Allikvee, dr Tamm, dr Andresson ja dr Tiit-Vesing.

Enneaegsete sünni päeva ümarlaud

Ümarlaua põhiteemaks oli Euroopa vastsündinute tervise kaitse standardid, mis sai vastuvõetud Euroopa Komisjonis 2018. aastal ja millele on oma kinnituse ning toetuse andnud teiste Euroopa riikide seas Eesti perinataalmeditsiini esindajad.

Euroopa vastsündinute tervise kaitse standardid (European Standards of Care  for Newborn Health- https://newborn-health-standards.org/) aitavad toetada ÜRO lapse õiguste konventsioon alates sünnist, olles standardite ning suuniste väljatöötamisel ning rakendamisel nii riiklikul kui ka  rahvusvahelisel tasandil siduvaks allikaks.

Euroopa ning riikide poliitikakujundajad, haiglate esindajad, kindlustusseltsid, ameti- ja patsiendiühingud ning  tööstuste esindajad peaksid standardite ellu viimisel tegema koostööd ning  tagama sellega kvaliteedi, võrdsuse ning väärikuse kõige pisematele. Seda sõnumit tõi välja ka selle aasta rahvusvahelise enneaegse sünni päeva tunnuslause „Üheskoos liiga vara sündinud laste tuleviku heaks“

Sotsiaalminister Tanel Kiige sõnul on Eesti imikute sünnijärgne elulemus üks kõrgemaid Euroopas. „Eesti haiglate sünnitusabi ning sünnitusjärgsete tervishoiuteenuste kvaliteet on suurepärasel tasemel. Tänan südamest kõiki arste, ämmaemandaid, õdesid ja tervishoiutöötajaid, kes laste ning sünnitajate heaolu ja tervise eest igapäevaselt pingutavad,“ tunnustas minister Kiik. „Oluline on anda ka edaspidi endast kõik, et tagada kõige pisematele ilmakodanikele parim võimalik tervis, võrdsed võimalused ja kõrge elukvaliteet.“

Eestis sünnib aastas ligikaudu 800 enneaegset last, kes veedavad oma esimesed elupäevad, nädalad ja isegi kuud haiglas. Ida-Tallinna Keskhaiglas sünnitusmajas näeb aasta jooksul ilmavalgust üle 300 enneaegse lapse.