Vaegnägijatele
Registratuur:
Registratuur:

ITK avas kontratseptsioonialase nõustamise nüüd ka üle 26-aastastele

08.05.2024

Nõustamine kontratseptsiooni ehk rasestumisvastaste vahendite alal on Eestis hästi reguleeritud kuni 26-aastastele, kelle jaoks on olemas Noortekabinetid. ITK naistekliinik oli esimene, kes avas sarnase nõustamisteenuse üle 26-aastastele naistele, kes soovivad saada nõu rasestumisvastaste vahendite kasutamise kohta.

triin

„Eriti kui patsiendil on kaasuvad kroonilised haigused ning igapäevaselt tarbitakse ka ravimeid, sellisel juhul tuleb üle vaadata kasutatavad ravimid ning välja selgitada nende taustal parim rasestumisvastane meetod, mis naisele sobib,“ selgitab kontratseptsioonialase nõustamise teenuse vanusepiiri tõstmise tagamaid ITK naistekliiniku perinataalkeskuse emadusnõuandla ämmaemand Triin Rootalu.

„Nõustaja roll on antud kontekstis väga oluline, sest aitab välja selgitada ja valida patsiendi vajaduste ning soovide põhine rasestumisvastane vahend, arvesta­des naise vanust, tervist ja elustiili. Nõustamisele saavad pöörduda ka patsiendid, kes soovivad kordusretsepti või oma senise rasestumisvastase vahendi kasutamise lõpetamist ning arutada, millised uued vahendid võiks sobida. Selle nõu saamiseks ei pea tingimata minema günekoloogi vastuvõtule, kuhu järjekorrad on pikad, vaid piisab spetsialiseerunud ämmaemandaga konsulteerimisest,“ lisab Rootalu.

ITK ämmaemand Rootalu nendib, et kahetsusväärselt käivad patsiendid vanuses 27 kuni 44 elu­aastat naistekliinikus nõustamisel harvemini. Samas nõu, mida nad on varem Noortekabinetist saanud, ei pruugi erinevatel põhjustel neile enam sobida. „Kindlasti ei tohiks aga pelgalt vanuse tõttu kontratseptsioonist loobuda, kui ei soovita rasestuda. Julgustan kõiki naisi rasestumisvastastest vahenditest loobumist ja rasestumiseks valmistumist arutama koos oma ämmaemandaga,“ ütleb ta.

Vastuvõtule saab registreerida telefonil 666 1900 või läbi veebilehe www.terviseportaal.ee. ITK naistekliinik pakub naistele usaldusväärset ja professionaalset abi oma tervise eest hoolitsemisel, kliinikusse saab pöörduda nii nõustamiseks, regulaarseks kontrolliks kui ka erinevate günekoloogiliste vaevuste korral.