Vaegnägijatele
Registratuur:
Registratuur:

ITK demonstreerib Balti Radioloogia Kongressil uusimaid praktikaid veresoontekirurgias

07.10.2022

​​​​​​​6.-8. oktoobrini toimub Tallinnas Kultuurikatlas rahvusvaheline Balti Radioloogia Kongress, mis on toob kokku radioloogia eriala arstid, spetsialistid ja üliõpilased üle kogu maailma.

Operatsioon, mis jõuab ITKst üle telesilla kongressil osalejateni

Kongressi raames korraldab Ida-Tallinna Keskhaigla ITK angiograafiaosakonnas veresoontekirurgia töötoa, kus lisaks meie arstidele osalevad maailma juhtivad veresoontekirurgid dr David Beckett (The Whiteley Clinics) ja angioloog dr Torsten Fuss (Elblandklinikum Radebeul, Saksamaa).

Töötoas tutvustatakse uusimaid lahendusi kriitilise jalaisheemia ravis patsientidel, kellel haiguse tõttu on arteriaalne vereringe häiritud on ning kellel ilma selle protseduurita tuleks jalg amputeerida. Kaasaegsete soontesiseste tehnikate ning instrumentidega on võimalik päästa patsiendi jäsemed gangreenist ja sellega kaasnevast amputatsioonist ning säilitada inimese võimalus iseseisvale elule ka kõrges eas. Iseseisvalt toimetulek tähendab omakorda vähem kõrvalise abi vajamist tulevikus ja ka vähem kulutusi arstiabile meditsiinisüsteemis. „Oma kogemuse ja omandatud töövõtete tõttu on ITKs võimekus endovaskulaarset varikoosi ravida. Tüsistusi praktiliselt ei ole. Sama lugu on günekoloogiliste patsientidega,“ ütles angiograafia osakonna juhataja kardioloog dr Sulev Margus.

Veresoontekirurgia tõttab appi ka ebatüüpilise asetusega veenilaienditega patsientidele. Kui rohkem tuntud jalgade veenilaiendid on eelkõige kosmeetilise iseloomuga, siis näiteks väikevaagnas olevad veenilaiendid võivad üksikutel juhtudel oma survega ümbritsevatele kudedele olla kroonilise alakõhuvalu põhjuseks. „Ekslikult arvatakse, et sümptomaatiline väikevaagna varikoos on ainult naiste probleem. Ka meestel võivad analoogsed veenilaiendid esineda näiteks munanditel, põhjustades valulikkust ning ka viljatust. Naistel on väikevaagna veenilaiendite teke sageli seotud raseduste ja sünnitustega. Kuigi enamus nendest muutustest kaebusi ei põhjusta, võivad üksikutel juhtudel just need veenilaiendid olla seotud kroonilise alakõhuvaluga, põhjuseks väikevaagna varikoos. Need patsiendid võidaksid multidistsiplinaarsest käsitlusest,“ selgitab veresoontekirurg dr Veronika Palmiste ja lisab, et ITKs toimib koostöö kliiniliste (veresoontekirurg) ja tugispetsialistide (angiografist) vahel, millest võidab patsient juba sellepärast, et suudetakse üksteist oma erinevate oskustega täiendada ja kiirelt vajalikke otsuseid teha.

ITK veresoonetekirurgia töötuba saab jälgida 8. oktoobril kell 15.30-16.30 Ida-Tallinna Keskhaigla angiograafia osakonnas, Ravi tn 18. A-korpus ja ka otsepidis Kultuurikatla Stalker saalist. Intervjuusid on võimalus teha haiglas pärast operatsiooni lõppu.

Kerlin Remmel

kommunikatsioonispetsialist