Miks pole tervishoiutöötajatel lubatud kanda küünelakki ega sõrmuseid? Haiglad karmistavad kätehügieeni nõudeid
5. mail tähistati rahvusvahelist kätehügieeni päeva, mis juhib tähelepanu sellele, kui suur roll on õigel kätepesul ja antiseptikal patsientide ohutuse tagamisel. Ka Eesti haiglates kontrollitakse üha rangemalt, kas tervishoiutöötajad järgivad hügieenireegleid.

Ida-Tallinna Keskhaigla infektsioonikontrolliteenistuse juhataja dr Aleksei Nelovkovi sõnul ei ole kätehügieeni nõuded „infektsionistide kapriis“, vaid teaduspõhine tegevus, mille eiramisel võib tagajärjeks olla raskete haiglanakkuste levik. "Näiteks võib ühe sõrmuse kandmine suurendada käe mikrobioloogilist koormust kuni kolm korda," selgitab Nelovkov.
Kuna haiglanakkusi kannavad sageli edasi just tervishoiutöötajate käed, ei ole tööl lubatud kanda lakitud ega kunstküüsi, sõrmuseid ega isegi randmekellasid. „Kui antiseptikut ei saa korralikult kätele kanda, jäävad bakterid ellu. Ja neid võib töötaja viia edasi nii patsientidele, kolleegidele kui koju,“ rõhutab ta.
Eestis kehtivad kõigis haiglates ühtsed kätehügieeni nõuded, mis tuginevad rahvusvahelistele juhistele ja Terviseameti kinnitatud standarditele.
„Kätehügieen ei ole detailide taga ajamine, vaid osa patsiendiohutuse standardist,“ rõhutab dr Aleksei Nelovkov. Loe alt, mida tähendab hea kätehügieen haiglas.
- Käed pestakse vee ja seebiga, kui need on nähtavalt mustad.
- Antiseptikat kasutatakse enne ja pärast patsiendikontakti.
- Küüned on lühikesed ja lakivabad.
- Ei kanta sõrmuseid, käekellasid ega muid ehteid, mis segavad antiseptikat.