Vaegnägijatele
Registratuur ja info:

Munarakkude külmutamine ja säilitamine kuni 6 kuud (alates külmutamise päevast)

Sugurakkude külmutamine ja säilitamine  – on võimalik teostada meditsiinilistel näidustustel enne ravi, mis võib kahjustada viljakust (nt enne pahaloomulise kasvaja ravi) või patsiendi soovil rasestumise edasilükkamiseks hilisemasse eluperioodi. Kiiritus- ja keemiaravi on munarakkudele erakordselt ohtlik ja võib põhjustada jäävat viljatust. Munarakkude külmutamine aitab noorel naisel tulevikus sünnitada oma laps. Garantiid raseduseks ei ole – rasestumise tõenäosus sõltub saadud munarakkude arvust ja kvaliteedist.

Munarakkude külmsäilitamisele eelneb munasarjade hormonaalne stimulatsioon – munasarju stimuleeritakse süstitavate hormoonravimitega tootma tavapärasest menstruatsioonitsüklist rohkem munarakke – tekitatakse nn „superovulatsioon“. Ettevalmistusprotsess kestab ligikaudu 2 nädalat, selle aja jooksul külastate naistearsti 2–3 korda ravi tulemuslikkuse kontrollimiseks.

Munarakkude punktsioon – munarakud eraldatakse munasarjast. Protseduur toimub tavaliselt narkoosis. Arst punkteerib ultraheli kontrolli all läbi tupe seina munasarja ja aspireerib tühjaks kõik munasarja kasvanud folliikulid. Punktsioon koos narkoosist ärkamisega kestab 1–2 tundi. Seejärel munarakud külmutatakse vitrifitseerimise (kiire külmutamise) meetodil.

Munarakke on soovitatav külmutada enne 35. eluaastat.

Meie keskuses on võimalik sugurakke külmutada 12 aastaks.

  • Patsientidele (nii mehed kui ka naised), kellel seisab ees agressiivne keemiaravi või kiiritusravi pahaloomulise kasvaja korral.
  • Naistele, kes soovivad rasestumist edasi lükata aega, mil munarakkude produktsioon on tõenäoliselt juba langenud.
  • „Distantssuhted“ – naise protseduuri ajastus ei sõltu partneri füüsilisest kohalolekust.

Munarakkude viljastamine on vajalik ICSI-meetodiga.